Kodları lütfen aşağıdaki butonları kullanarak renklendirin. Örnek: <php> echo "Selam Dünya"; </php>
Yardım
karakter kaldı

php cms işlemleri için bilgi yardımı?

php ile cms yapmaya çalışıyorum ve takıldığım bir yer var. öncelikle cms'nin yapısı biraz farklı diğer cms'lerden, ve normaldeki gibi bir sayfanın tek bir şablonu yok.
mesela en çok bilinen wordpress'i ele aldığımızda yazıların liste halinde sergilendiği sayfaların ve tek yazının listelendiği sayfaların belirli bir şablonu var ve tema oluştururken single.php, page.php şeklinde dosyalar oluşturup bunu belirtiyorsunuz.
yalnız benim yaptığımda dinamikler biraz farklı ve kullanıcılara html dosyasını panel üzerinden düzenleme imkanı vermek istiyorum. bunu yapmak için de 3 yöntemim var sanıyorum ve hangisi daha mantıklı diye sizlerden bilgi almak istiyorum.

1. verileri mysql'de tutmak, yani kullanıcı referanslar diye bir sayfa oluşturacaksa bunun içeriğindeki dinamik değerleri ve html kodlarını mysql'den çekmek. yalnız ziyaretçi siteye girdiğinde bunlar için mysql'e bağlanmak gerekecek her seferinde, tabi cache kullanarak iyileştirilebilir bir şekilde.
2. templates klasörünün içindeki kullanının oluşturduğu temasının dizininde referanslar.php dosyası oluşturmak, bu da kullanıcının temasının dizininin chmod'unu 777 yapmasıanlamına geliyor. en mantıklı çözüm olduğunu düşünmeme rağmen chmod olayı gözümü korkutuyor.
3. cms içinde php ftp client ile bağlanıp 2'deki gibi referanslar.php oluşturmak, chmod değerini değiştirmemize gerek yok yanılmıyorsam ama stabil çalışır mı bilmiyorum bu yöntem. her sunucuda php'ye ftp bağlantısı izninin verilmemiş olma ihtimali ve hızının yavaş olacağı konusunda şüphelerim var.
sizce hangisi daha mantıklı bu tür bir işlem için?

not: cms'nin mantığını tam anlatamamış olabilirim ama biraz karışık gerçekten. 3 farklı seçenekten hangisi daha güvenli ve hızlı dosya okumak ve değiştirmek için bu şekilde de sorulabilirdi aslında soru.
+0
-0
Cevaba KatılıyorumKatılmıyorum
Cevap Yaz Yorum Yaz Arşivime Ekle Takip Et

Doğru Cevap

 • halidaltuner adlı üyenin fotoğrafı
  12 yıl önce yazılmış
  144 cevap - 4 soru
  Veritabanından periyodik olarak çekip /cache veya templates_cache gibi bir klasörde tutabilirsiniz.

  Sadece bu 2 klasöre yazma izni vermeniz yeterli olacaktır.
  • drengarc adlı üyenin fotoğrafı drengarc
   yardımcı olduğunuz için teşekkürler. peki ftp ile bağlanma yöntemine veya direk server üzerinden bağlanma yöntemine nasıl bakıyorsunuz?
   12 yıl önce yazılmış

Cevaplar

Hiç cevap bulunamadı.