Kodları lütfen aşağıdaki butonları kullanarak renklendirin. Örnek: <php> echo "Selam Dünya"; </php>
Yardım
karakter kaldı

Dosya Paylaşım Server'ı

Merhaba,
Şirket içinde dosyalarımızı paylaşmak için bir server kurmayı düşünüyoruz. Diğer bilgisayarlar bu server üzerine login olarak kendi bilgisayarlarına hiç bir program kurmadan onun üzerinden çalışabilsin istiyoruz.
Bir nevi remote desktop ancak aynı anda bir çok kullanıcının login olabilmesi lazım. Mesela o server'a login olan bir kullanıcı, usb üzerinden cihazı programlamak istiyor, program o server üzerinden çalışacak fakat kullanıcının kendi bilgisayarındaki usb'nin aktif olması gerekiyor.

Çok karışık oldu cümlelerim kusura bakmayın. Bunu yapabilmenin bir yolu var mı? ya da bu işi yapan program var mı?
+0
-0
Cevaba KatılıyorumKatılmıyorum
Cevap Yaz Yorum Yaz Arşivime Ekle Takip Et

Doğru Cevap

 • Neptun adlı üyenin fotoğrafı
  11 yıl önce yazılmış
  5 cevap - 0 soru
  Merhabalar,

  Öncelikle Sistemin hakkında kısa bir bilgi verirsen daha iyi fikir verebiliriz. Yapınd Server mimarisinimi kullanıyorsun yoksa bildiğimiz standart işletim sistemimi ?

  Xp vb işletim sistemlerinde birden fazla kullanıcının login olması imkanız. Paylaşımdan çalışması içinde sıkıntı yaratır. Bunun için en iyi çözüm MoneyGreen Arkadaşımızında dediği gibi Server 2003/2008 mimarisini kullanarak öncelikle bir Active directory kurman. Ve belli klasörlere belli permissionlar ataman gerekir. Tam olarak yapmak istediklerini daha net açıklarsan daha net çözümler üretebiliriz.

  Kolay Gelsin.
  • hilmisu adlı üyenin fotoğrafı hilmisu
   Teşekkürler.
   Tam olarak yapmak istediğim şu;
   Bir şirketin ar-ge kısmında çalışıyorum ve her seferinde yazdığımız kodları ya da çizdiğimiz devre şemalarını üretimdeki her elemana ayrı ayrı vermek zorunda kalıyoruz. Bunlara ek olarak da, üretimde çalışan birinin şemayı açması ya da kodu yükleyebilmesi için belli programlara ihtiyacı oluyor. ve bunun sonucu olarak her bilgisayara programların yüklenmesi vs. gerekiyor.
   Yapmak istediğim, programları veya kodları/şemaları tek bir bilgisayar üzerinden çalıştıralım. Bir problem olduğunda sadece o bilgisayarla ilgilenelim.

   Üniversitelerde kullanılan bir sistem aslında, okulun ağındaki herhangi bir bilgisayara kendi kullanıcı adın ve şifrenle girdiğinde, senin masaüstün ve senin ayarların aktif oluyor. ve hepsinde öğrencinin kullanacağı programlar mevcut durumda oluyor. Bunu istiyorum.

   Windows server 2008 R2 kurdum, biraz karıştırdım ama bana çok karışık geldi =). Active directory kurulumu yapmaktan öteye geçemedim şu an.
   11 yıl önce yazılmış
  • Neptun adlı üyenin fotoğrafı Neptun
   Tekrar merhaba,

   Üniversitelerde bahsetmiş olduğun olayı sana şu şekilde izah etmeye calışayım o halde.

   AD (Active Directory Bundan sonra AD olarak bahsedeceğim ) kurduğuna göre 1nci adımı halletmişsin demekki..Sırasıyla diğer adımları kısaca anlatmaya calışacağım. AD kurduğuna göre bir Domain Controllerinde mevcut demektir. Client bilgisayarlarını DC'ye dahil ettiğin zaman herhangi bir bilgisayardan aynı masaüstü ve belgelerine ulaşmak istiyorsan kullanıcı profillerini "Roaming" yani gezici profil yapman gerekli. Tabi burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Kullanıcı profillerinin ne kadar boyutta dosya kullanacakları. Profil dosyası ne kadar büyük olursa kullanıcının oturum açmasıda bir o kadar zor olacaktır.

   Yada ikinci seçenek Remote Desktop kullanarak ilgili servera kullanıcıların bağlanmasını sağlamak. Bunun içinde Call Licence dediğimiz lisanslardan kullanmanız gereklidir ki bunun maliyet boyutuda mevcut.

   Aklınıza takılan başka birşey varsa seve seve cevaplarım. Kolay gelsin.
   11 yıl önce yazılmış
  • hilmisu adlı üyenin fotoğrafı hilmisu
   Teşekkür ederim. Mutlaka aklıma takılan bir kaç şey olacaktır çünkü microsoft bundan para kazanabilmek için elinden geleni yapmış gibi görünüyor =)
   11 yıl önce yazılmış
  • Neptun adlı üyenin fotoğrafı Neptun
   Microsoft bu :) hava almak istesen işin ucu lisansa yani diğer adı ile Paraya dayanıyor zaten :)
   11 yıl önce yazılmış

Cevaplar

 • Supervisor adlı üyenin fotoğrafı
  11 yıl önce yazılmış
  107 cevap - 0 soru
  TeenClient diye bir sey var onu bi arastir istersen
 • MoneyGreen adlı üyenin fotoğrafı
  11 yıl önce yazılmış
  43 cevap - 2 soru
  Windows Server kurup onun üzerinden diğer bilgisayarların çalışmasını sağlayabilirsin. Server olan bilgisayara kullanıcılar tanımlar her bir kullanıcı için server üzerinde disklerde yaratabilirsin. Kullanıcı grupları oluşturup istediğin olayı kısıtlayıp istediğine izin verebilirsin.