Kodları lütfen aşağıdaki butonları kullanarak renklendirin. Örnek: <php> echo "Selam Dünya"; </php>
Yardım
karakter kaldı

Maksimum yerleştirme Algoritması

Elimizde boyutları verilen dikdörtgen prizma şeklinde bir depomuz ve bu depo içerisine yerleştirilecek 3 adet dikdörtgen prizma şeklinde ürünümüz bulunmakta. Ayrıca ürünlerin kaçar adet olduğu ve boyutlarının bilgisi elimizde bulunmakta. Benim bu ürünleri depo içerisine minimum yer kaplama maximum ürün yerleştirme şeklinde yerleştirmem gerekiyor.

Kafamda bir türlü algoritmayı oluşturamadım. Şöyle bakınca çok olasılık var ve bunu koda nasıl dökeceğimi bilemiyorum. Acaba daha önce bu konuyla ilgili yazılmış bir algoirtma varmıdır? Ya da nasıl yapacağım hakkında bir fikri olan varmı?

Not : Dil olarak java kullanacağım...
+0
-0
Cevaba KatılıyorumKatılmıyorum
Cevap Yaz Yorum Yaz Arşivime Ekle Takip Et

Cevaplar

 • HaylazNef adlı üyenin fotoğrafı
  12 yıl önce yazılmış
  38 cevap - 14 soru
  dil olarak java bilmiyorum ama fikir vermek istedim bu deponun hacmi belli olduğundan öncelikle hacmi küçük ürünleri yerleştirmen bir deponun daha fazla ürün almasına yol açar belki de bunu düşünbdünüz eğer düşündüyseniz soruyu biraz daha açarmısınız
  • Alexander adlı üyenin fotoğrafı Alexander
   bunu düşündüm ama şöyle durumlar da söz konusu mesela ürünü dik yerleştirmek ve yatay yerleştirmek, yerleştirdikten sonra diyelimki depoda boş kalan hacim bizim ürünün hacmiyle aynı ama ürünün boyutları depo kalan alana sığmıyor olabilir yani anlayacağınız durum çok karışık gibi dururyor :)
   12 yıl önce yazılmış
  • HaylazNef adlı üyenin fotoğrafı HaylazNef
   peki şunu sormak istiyorum bir depoya yerleştirilecek tüm ürünlerin hacmi aynı mı yoksa farklı mı ?
   12 yıl önce yazılmış
  • Alexander adlı üyenin fotoğrafı Alexander
   hayır her ürünün hacimleri farklı kullanıcı tarafından girilecek...
   12 yıl önce yazılmış
  • siyahbeyaz adlı üyenin fotoğrafı siyahbeyaz
   matematik ve geometri konusu daha once nakliyat firmalarının buna benzer bi kodunu gormustum belli azami kilo boyu ve boyutlarına gore yerlestırme yapan birsey. tek ortak ozellık ebob ekok kullanmasıydı. ben bilhasa ole duymustum kodlayan arkadastan.
   12 yıl önce yazılmış
  • Alexander adlı üyenin fotoğrafı Alexander
   hesaplamaya bir çözüm üretemedim artık basit bir mantıkla tam doğru sonuç olmasa hesaplama yapmaya karar verdim... Daha bulduğum sonuca göre 3D olarak yerleşimini opengl ile çizdirmem gerekiyor proje teslimine 1 hafta kaldı :(
   12 yıl önce yazılmış