Kodları lütfen aşağıdaki butonları kullanarak renklendirin. Örnek: <php> echo "Selam Dünya"; </php>
Yardım
karakter kaldı

Çift çekirdeği kullanarak program yürütme?

Öncelikle yanlış bildiğim bir şey varsa affola, düzeltirseniz sevinirim.

Bir işlemcinin saniyede yapabileceği maksimum işlem sayısı belli, o yüzden bir program yazdığımızda en iyi ihtimal çalışma süresini hesaplayabiliyoruz. Bildiğim kadarıyla çift çekirdek işlemcilerde, 1. çekirdek bir işlem yaparken 2. çekirdek başka bir işlem yapabiliyor. Benim istediğim bu çekirdeklerin ikisini de kullanarak program çalışma süresini yarı yarıya düşürmek. Teknik olarak kulağa mümkün geliyor ama pratikte nasıl olabileceğine dair hiçbir fikrim yok. Bu konuda bilgisi, kaynağı, fikri olanlar paylaşabilirlerse sevinirim.

Aslında yapmak istediğim, birkaç işlemciyi birlikte kullanıp program görevlerini dağıtarak yürütme süresini bölerek düşürmek. Fakat birden fazla işlemci destekleyen anakart henüz görmedim, yapabilecek kadar elektronik bilgim yok, zaten programlama kısmı da beni aşar. Fakat bu konuda da herhangi bir bilgiyi öğrenmeye hevesliyim.

Not: başka uygun bölüm bulamadığım için kategori olarak bunları seçtim.
+0
-0
Cevaba KatılıyorumKatılmıyorum
Cevap Yaz Yorum Yaz Arşivime Ekle Takip Et

Doğru Cevap

 • irfanevrens adlı üyenin fotoğrafı
  12 yıl önce yazılmış
  21 cevap - 0 soru
  Merhabalar

  İşlemcinin bir işi yaparken işlemcinin teknolojisi elveriyorsa bunu bir çok iş parçacıklarına bölerek yapabilmesi mümkün. Bunu bugün çok aktif kullanılan Download Manager'ların çalışmasına benzetebiliriz. Görsel olarak benzerlik sağlamaktadır.

  Ancak dikkat edilmesi gereken bir husus işletim sistemi tarafından, yazılan programı donanım üzerinde çalıştırırken bunu yönetebilmesi gerekiyor. Burada iki tarafa iş düşmektedir. Donanım bunu desteklemeli, ki bugün bu mümkün. Aynı zamanda yazılımcı da yazdığı programda bunu aktif etmeli. Eğer aktif etmezse tek çekirdek üzerinde çalışır ve diğer çekirdekler ilgilenmezler.

  Buna paralel programlama denmektedir. Detaylı bilgiyi google üzerinde alabilirsin.

  Linkler
  https://computing.llnl.gov/tutorials/parallel_comp/
  http://www.google.com/search?q=parallel%20programming

  Örnek yazmış olduğum bir kod
  https://www.assembla.com/code/asal_sayi_with_paralel_programlama/subversion/nodes/Main.c?rev=3

  Yukarıdaki örnekte asal sayı bulan bir program yazmıştık. Paralel programlama kullanılırsa iki kat olmasa da ona daha performanslı çalışmaktadır (çift çekirdekli işlemcide denenmişti)
  • uls adlı üyenin fotoğrafı uls
   Teşekkürler, aradığım kelime grubunun "paralel programlama" olduğunu öğrenmem yetti de arttı bile, şimdi dökümanlara gömülme zamanı (:
   12 yıl önce yazılmış

Cevaplar

Hiç cevap bulunamadı.