Kodları lütfen aşağıdaki butonları kullanarak renklendirin. Örnek: <php> echo "Selam Dünya"; </php>
Yardım
karakter kaldı

Red Hat Enterprise Linux Advanced Platform (Academic Edition), Standard Kurulumu

Bir hp sunucuya (ibm olunca farklı birşeyler oluyormuş) Red Hat Enterprise Linux Advanced Platform (Academic Edition), Standard kurmam gerekli fakat aklımda bazı sorular var.

1- Mesela Redhat bildiğim kadarıyla paralı bir sistem olmamasına rağmen bu dediğim dagıtımı alan firma bir ücret vermiş. Bunu araştırdığım kadarıyla support hizmeti için vermiş oluyorlar doğrumudur? Ya da neden para verilmiştir? Nedir?

2- İlgili dağıtımı indirmem ve cdlere yazabilmem için redhatın bir download sayfasını buldum. Adresi : https://rhn.redhat.com/rhn/software/downloads/AllISOs.do Burada farklı dağıtımları indirebilmeme olanak sağlıyor zaten. İlk paragrafta yazdığım sürüm için bunlardan hangisini indirmem lazım? Ya da bu sürüm için nerden indirmeliyim bu linkteki sayfa olmasa bile?

3- Kurulumu için internette araştırdığım kadarıyla Redhat kurulumu dökümanları buldum. Genelde next next diyip kurulabilecek birşey gibi anlatılmış. Özellikle bahsettiğim sürüm için kurulumda farklı bir bilmem gereken şey varmıdır? Yoksa normal redhat kurulumundan farkı nelerdir? Açıkcası advanced platform demesinin bir farklılığı varmıdır?

4- Kurulum aşamalarında bu ücret vererek alınan bir account number gibi birşey var. Bunu ürünü aktiflemek için mi kullanacağım? Ya da bu verilen numara ne işe yarar?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
+0
-0
Cevaba KatılıyorumKatılmıyorum
Cevap Yaz Yorum Yaz Arşivime Ekle Takip Et

Cevaplar

 • tapsin adlı üyenin fotoğrafı
  12 yıl önce yazılmış
  147 cevap - 0 soru
  Genelde IBM tarafı sunucu tabanlı sistemler ürettiği için çekirden ve kernel yapıları farklı sürümler tercih edilir.

  Kurulumda farklılık bulunmamaktadır gene next diyerek gidersiniz ekstradan size WEB FTP MAİL Vs. Hatta DNS NDS iptables ayarlarına kadar detaylı sorabilir sadece farkı budur.

  Ücret sebebi ise sunucu olarak kullanılacağı varsayılarak işlemci ve çekirdek üzerindeki yük dengelemelerinde stabil çalışabilmesi için gereken desteği sunmalarıdır.