Kodları lütfen aşağıdaki butonları kullanarak renklendirin. Örnek: <php> echo "Selam Dünya"; </php>
Yardım
karakter kaldı

Domain ve Hosting Satışı Hakkında

- Domain ve hosting satışı yapacak bir site nasıl kurulur ?
- Bunun için gerekli alt yapılar nelerdir ?
- Bu sektör için ayrılması gereken bütçe nedir ?
+0
-0
Cevaba KatılıyorumKatılmıyorum
Cevap Yaz Yorum Yaz Arşivime Ekle Takip Et

Cevaplar

 • 1
  berk adlı üyenin fotoğrafı
  12 yıl önce yazılmış
  10 cevap - 1 soru
  Merhaba,

  Öncelikle elinizde hosting hizmeti verebilmek için bir sunucunuz (ya da VPS, VDS, en azından bir reseller hesabı) olmalı. Tüm kullanıcılarınızın trafiği, depolama alanı vs. sizin hesabınıza yazılacak. Satın alırken buna dikkat etmeniz önemli. Bu sunucunun üzerinde koşan bir yazılım işinizi kolaylaştıracaktır. Bildiğim kadarıyla Windows için Parallels Plesk'in bir yazılımı, Linux için ise cPanel'in WHM yazılımı daha çok tercih ediliyor. Benim kullandığım reseller paketinde WHM kurulu olarak gelmişti. Muhtemelen tüm resellerlarda ve çoğu VPS'te bir yazılım kurulu olacaktır. Alacağınız yer ile görüşmeniz bu konuda daha iyi olur. Yalnız önemli olan bir şey var, bu yazılımlarda bazen sınırlı domain sayısı olabiliyor, alırken buna dikkat etmenizde fayda var. Böyle bir durumda örneğin 10 domainden fazlasına hosting hizmeti veremiyorsunuz.

  Site işine gelince, Plesk için bir bilgim yok. WHM'in WHM Complete Solutions gibi bir yazılımı var, ancak ücretli ve satın alacağınız çoğu pakette bu verilmeyecektir. Ben "AccountLab Plus" isminde bir yazılım kullanıyorum. Ücretsiz, ve WHM'ye entegre olabiliyor. Bununla satış, ödeme altyapıları, hesap işlemleri, faturlama, kampanyalar, indirimler, müşteri takibi, hosting paket ayarları gibi işlemleri gerçekleştirebiliyorum. Başka alternatif yazılımlar da olabilir, bilgim yok. Tabii bu yazdığım WHM Complete Solutions ve AccountLab Plus WHM ile entegre çalışabilmenize imkan sağlıyor. Sizin yapacağınız sitenin de bunlarla birlikte çalışabilecek yapıda olması gerekiyor. Örneğin satın al linkine tıklandığında AccountLab'ta ilgili ürünün satış sayfasına yönlenecek bir yapı gibi.

  Domain için belli başlı tescil firmaları var. Bunların reseller paketlerini kullanabilirsiniz. Ancak ilk aşamada toplu bir para ödemeniz gerekiyor. (En uygunu resellerclub idi sanırım. Araştırmanızda fayda var.) Sanırım bu para sizin oradaki krediniz oluyor. Satış yaptıkça bu paradan gidiyor. Sitede krediniz olduğu sürece domain satabiliyorsunuz. Satışı sitenizden yapmak için resellerı olduğunuz firmaların API'lerini kullanmalısınız. Ya da örneğin AccountLab Plus (ALP)'ta 4-5 sitenin API'leri kurulmuş durumda. Bunlardan birinin resellerı olarak sadece ALP'a bilgilerinizi girerek satışa başlayabilirsiniz.

  Altyapılar temel olarak bu şekilde. Bütçe için de aldığınız server (VPS, VDS, reseller) paketinin ücreti ve domain resellerı olacağınız firmanın talep edeceği ilk katılım ücretini düşünebilirsiniz. Tabii eğer bu işi büyük çapta yapmayı düşünüyorsanız devletten birtakım belgeler vs. almanız gerekebilir. Birden fazla server gerekebilir. Ofis açmayı, eleman çalıştırmayı falan düşünebilirsiniz. Bütçe de bu oranda artacaktır.

  Son olarak bir reseller hesabı ve ALP kullandığım sistemi http://www.rlchost.com adresinden inceleyebilirsiniz. Sitenin görünen tarafını ALP ile çalışabilecek biçimde hazırladım, ayrıca hiçbir firmadan domain resellerım bulunmuyor.

  İyi günler...