Kodları lütfen aşağıdaki butonları kullanarak renklendirin. Örnek: <php> echo "Selam Dünya"; </php>
Yardım
karakter kaldı

Ethernet bağlantılı bir cihazdan nasıl veri toplarım ?

Merhaba..

Benim şöyle bir sorum ve yardıma ihtiyacım var.

Ethernet bağlantılı bir cihazdan verileri toplamak ve bir veri tabanına yzdırmak istiyorum. Bu cihaz şimdilik endüstriyel tip barkod okuyucu ama TCP/IP ile bağlanan herhangi bir cihaz da olabilir. Maksat ethernet yolu ile bağlanıp, cihazın okuduğu yada tespit ettii bilgileri görüntülemek ve veritabanına yazdırmak..

Bu konuda çalışan arkadaşlar varsa, bilgilerini paylaşabilirler mi acaba ?

(Not : Bu çalışma bir internet yada web uygulaması (CHAT gibi) değildir. Yalnızca bilgisayar bağımsız çalışabilen yada başlı başına bir terminal olan (PLC gibi) bir sistemden veriler toplanacaktır.. Bunu VB.Net 2005/2008 ile programlamak istiyorum..... )

Selamlar, herkese..
+0
-0
Cevaba KatılıyorumKatılmıyorum
Cevap Yaz Yorum Yaz Arşivime Ekle Takip Et

Cevaplar

 • huseyn adlı üyenin fotoğrafı
  12 yıl önce yazılmış
  42 cevap - 0 soru
  Bu tür cihazlarla bağlantı kurmak ve bilgi alışverişi yapmak için genelde, cihazla birlikte gelen veya cihazın internet sitesinden indirdiğiniz SDK'lar kullanılır. Bu yolda araştırma yapmanızı öneririm.
  • Symrnalist adlı üyenin fotoğrafı Symrnalist
   Birçok ürünün SDK'sı yok. Örneğin, ethernet bağlantılı bir sensörü aplike edeceksiniz bir uygulama için. Mesela, ürün sayma sensörü olsun bu. Yaptığı iş basit, önüne gelen ürünleri sayacak. Bu tarz ürünler seri, paralel yada ethernet yolu ile bir sisteme bağlanabiliyor.. Bizim de yapmak istediğimiz, ethernet bağlantısını yapıp, verileri almak ve dB'ye atmak..
   12 yıl önce yazılmış
  • huseyn adlı üyenin fotoğrafı huseyn
   peki bu cihaz ethernet ile seri bağlantıyı simüle ediyor olabilir mi? benim bildiğim ethernet ile bağlantı tcp ya da udp soketler aracılığıyla yapılır. SDK da yok diyorsunuz. ben başka seçenek göremiyorum.
   12 yıl önce yazılmış
  • Symrnalist adlı üyenin fotoğrafı Symrnalist
   Cihazın direkt ethernet bağlantısı var.. Bu tip cihaz ve sistemler diğer portlar (RS232, RS485 gibi) vasıtası de bağlanabiliyor.. Ama biz ethernet yolu ile bağlanabileni seçtik. Kendisi otomatik okuma yapıp, bilgileri hafızasında tutuyor. Biz bir şekilde TCP/ip ile bağlanıp, bu bilgileri pc tarafına çekmemiz ve bu bilgileri bir şekilde listeletmemiz sonra dışarı veri olarak attırmamız gerek. Bu dışrıya atış şekli excel veya txt olabilir. Ama asıl önemlisi, gelen veriyi düzenleyip (çünkü karıık gelecektir, aynı tip kodları, aynı satırda birleştirmemiş olacaktır )ve ayrıca gelen barkod kodunun ne olduğunu da parçalayarak listelettikten sonra dB'ye atmamız gerekecek..
   12 yıl önce yazılmış
  • huseyn adlı üyenin fotoğrafı huseyn
   eğer kendi hafızasında tutuyor ise o hafızadaki bilgiyi alacak bir program da olmalı. başka türlü nasıl erişeceksiniz. Çalıştığım bir barkod okuyuculu el terminalinden bilgileri txt halinde kendi programı ile alabiliyorduk sadece. gizlilik yok ise, bu cihaz nedir acaba?
   12 yıl önce yazılmış
  • Symrnalist adlı üyenin fotoğrafı Symrnalist
   Tabiki gizlilik yok. Bu cihaz SICK CLV650 ama ethernet bağlantılı diğer modellere de uygulanabilir. El terminallerinde durum farklı, onlarda kendi üzerinde bir kod çözücü var be txtrtamında okutabiliyorsunuz. Kendiniz de direkt txt olrak atabilirsiniz. Bu endüstriyel bir kuyucu. Kalı ki, barkod okuyucu değil de yine aynı yöntemle bağlanabilen bir sensör de olabilir. öneğin, ürün sayıcı bir sensör, ebat ölçücü bir scanner, yada bir terazi de olabilir. Bazı ürünlern sdk'sı var ama vb6, c++ ya da delphi.. Benim işime yaramıyor.. Ben .net 205 veya 2008'de bir uygulama geliştirmek istiyorum. İşin bu ksmını halledebilirsem, buna farklı uygulamalra da geliştirebilirim diye düşünüyorum..
   12 yıl önce yazılmış