Kodları lütfen aşağıdaki butonları kullanarak renklendirin. Örnek: <php> echo "Selam Dünya"; </php>
Yardım
karakter kaldı

Yorumlar kısmının seoya etkisi

yorumlar kısmının seo üzerinde bir etkisi var mıdır ?
soruyu sormamın amacı güncel sistemlerden biri olan facebook yorum özelliğini kullanmayı düşünüyorum hem sisteme comment döngülerinden hemde spamlerden otomatik kurtulmuş olucağım yani kısacası sorum

wordpress comment mi yoksa facebook comment mi seoda tercihtir yoksa farkı yok mudur ?
+0
-0
Cevaba KatılıyorumKatılmıyorum
Cevap Yaz Yorum Yaz Arşivime Ekle Takip Et

Doğru Cevap

 • huseyiniskender adlı üyenin fotoğrafı
  11 yıl önce yazılmış
  47 cevap - 20 soru
  Facebook yorum sistemi yanlış bilmiyorsam js tabanlı dolayısıyla sitenin kaynak kodlarında yorumlar görünmeyecektir. Wordpress yorum sisteminde ise yorumlar kaynak kodda görüneceğinden seoya etkisi kaçınılmazdır.(Yazıyla ilgili sözcükler içeren yorumlar olursa google çok sever ama özgün yorumlar olmalı.) Google yazı tabanlı içeriğe önem verir. Bu yüzden benim tavsiyem wordpress yorum sistemini kullanmandır. Örneğin uzmansorusunu kodlayan kişiler facebook yorum sistemini kullansalardı bence googledan daha az ziyaretçi alırlardı. Uzun lafın kısası wordpress kullan. Spamlar için wordpress captcha eklentileri vardır diye düşünüyorum.

Cevaplar

 • -1
  Frauzer adlı üyenin fotoğrafı
  11 yıl önce yazılmış
  40 cevap - 37 soru
  Yalnız şöyle bir durum var eğer yorumlar burdaki gibi bilgi veriyorsa dediğiniz gibi indexletmek mantıklı.Ama yorumlar öznel içerikler barındırıyorsa o zaman google bunların nofollow edilmesini istiyor.Yani indexletmek illegal oluyor.
  Kolay gelsin...
 • mmesut adlı üyenin fotoğrafı
  11 yıl önce yazılmış
  1 cevap - 4 soru
  Olaya sadece kaynak kodu mantığı ile bakmamak gerektiği kanaatindeyim. Yorumların text ten öte kullanıcıyı sayfada tutma özelliği de var. Yani bir konuya yazılan yorumlar kullanıcının o sayfada kalma süresini etkileyeceğinden direkt olarak seo ya olumlu yönte etkileyecektir.

  Facebook mu wp mi diye sorulduğunda ben wordpress derim. Çünkü google kullanıcının sayfada kalma periyodiğini yorumlara göre ölçebilir ve bu doğrultuda değerlendirme yapabilir. Ayrıca spamları da önlemenin birçok yolu var.
 • Kaptanweb adlı üyenin fotoğrafı
  11 yıl önce yazılmış
  9 cevap - 12 soru
  Facebook yorumlarınıda okuyabiliyorsa. Tabiki facebook yorumları daha iyi olacaktır.
  Ama ne olur ne olmaz her arama motoru facebook u okuyamaz o yüzden siz yine wp yorumuna devam edin derim.