Kodları lütfen aşağıdaki butonları kullanarak renklendirin. Örnek: <php> echo "Selam Dünya"; </php>
Yardım
karakter kaldı

Object Oriented Nerelerde kullanılır.?

arkadaşlar object oriented programlamayla bir örnek verebilirmisiniz.. ama öyle kuş sınıfı özellik kanadı var gibi deil :D :D gerçek örnekler object oriented'ın kullanıldığı bi program mesela.. Mesela veritabanı veri çekme veri kayıt.. üye listele ya da başka aklınıza gelen neyse object oriented nerelerde kullanılıyor kısacası.. işleyişini biliyorum sadece nerede kullanıldığı çözemedim :D
+0
-0
Cevaba KatılıyorumKatılmıyorum
Cevap Yaz Yorum Yaz Arşivime Ekle Takip Et

Doğru Cevap

 • 2
  GncArt adlı üyenin fotoğrafı
  11 yıl önce yazılmış
  42 cevap - 13 soru
  Object Oriented Programming, özel bir şey yazmak için üretilmiş bir şey değildir. Aklınıza gelebilecek her tür programı, OOP kullanarak yazabilirsiniz. OOP bir yaklaşımdır aslında. Yazılan programın hangi aşamalar kullanılarak yapılacağını belirtir. Bunlardan en çok kullanı ise MVC (Model-View-Controller) yapısıdır.

  OOP yapısı genelde büyük proje tarzı sitelerde kullanılır. Kullanılan dosya sayısı arttığı için, bir süre sonra proje içindeki dosyaların bağlantıları kopma derecesine gelir. Bunu bir denge içinde tutabilmek ve takip edebilmek için OOP çok faydalı olur. Basit bir firma sitesi için OOP kullanmanız işinizi zorlaştıracaktır sadece.

  MVC kullanarak yazılacak progrmın mantık, kod ve görüntü kısmını birbirinden ayırmanızı sağlar, Bu sayede yazdığınız kod daha anlaşılır olur. Sizden sonra bu kod üzerinde geliştirme yapmak isteyen bir kişi rahatlıkla neyin nerde yapıldığını anlar ve ona göre işini hallder.

  Örnek olarak üye sistemi olan bir site hazırlayacaksınız. Kullanıcı kaydı yapacaksınız. Normalde bir form hazırlar ve formun üstüne veya altına database kaydı için gereken kodları yazarsınız ama MVC yani OOP kullansaydınız, database kodları başka bir dosyada daha derli bir şekilde olurdu.

  Sizin projenizi geliştirecek kişi sisteme baktığında database işlemlerini nerde yaptığınızı bilemez çünkü herhangi bir yere sokmuş olabilirsiniz kodları :) ama MVC kullansaydınız, kişi hemen o projenin Model klasörüne bakardı ve işini hemen hallderdi. İlk başlarda OOP ve klasik kullanımın farkını anlamayabilirsiniz veya size daha karmaşık gelebilir. Kısa yol varken niye uzatayım diyebilirsiniz ama bir proje üstünde çalışınca farkı anlayacaksınız mutlaka..

Cevaplar

 • psygnosis adlı üyenin fotoğrafı
  11 yıl önce yazılmış
  33 cevap - 159 soru
  yokmu yani kimsenin cevabı yokmu buna :(