Kodları lütfen aşağıdaki butonları kullanarak renklendirin. Örnek: <php> echo "Selam Dünya"; </php>
Yardım
karakter kaldı

PHP APİ?

Merhaba arkadaşlar php ile api facebook google v.b. bunu kullanıyor nedir bu api ne işimize yarar kendi sitelerimizde kullanabilirmiyiz eğer kullanabilirsek kullanmalımıyız yada neden kullanmamalıyız?
+0
-0
Cevaba KatılıyorumKatılmıyorum
Cevap Yaz Yorum Yaz Arşivime Ekle Takip Et

Cevaplar

 • xuma adlı üyenin fotoğrafı
  11 yıl önce yazılmış
  171 cevap - 1 soru
  Aslında API kısaca anlatılamayacak bir kavram olsada en basit şekliyle bir yazılımın başka bir yazılımın fonksiyonlarını kullanabilmesi için yazılmış bir ara katman olarak düşünebiliriz.

  Aslında en basit şekliyle php'de kullandığımız classlar gibidirler.Classlar içersinde işlemleri tanımlarız ve biz o class'ı çağırdığımızda ekstradan kod yazmamıza ihtiyaç olmadan işlemlerimizi yaparız.

  Basit bir örnek facebook apisidir.Sen facebook apisine gerekli verileri verirsin ve sana verilen yardımcı facebook classına ait methodları kullanarak kullanıcıyı alabilir(Facebook::getUser()) , kullanıcı giriş/çıkış urlelerine erişebilirsin.

  Kullanmalımıyız sorusunun cevabı ise bence kesinlikle evet.Diğer türlü erişmek istediğimiz birçok veriye bu apiler olmaksızın erişemeyiz , erişsek bile oldukça zahmet çekeriz.
  • sharq adlı üyenin fotoğrafı sharq
   kendi sitemizin nerelerinde kullanabiliriz yani bi içerik yönetim sistemi yapsak falan bunu nerelerinde kullanabiliriz mdüller falan hangi alanlarda?
   11 yıl önce yazılmış