Kodları lütfen aşağıdaki butonları kullanarak renklendirin. Örnek: <php> echo "Selam Dünya"; </php>
Yardım
karakter kaldı

Silinen tablolar geri getirilebilir mi? (Mysql)

İyi günler arkadaşlar, bilgisarıma kurduğum easyphp programı sayesinde php,mysql,phpmyadmin araçları ile birlikte projelerimi oluşturuyorum. Dün bir anlık dalgınlığım nedeniyle phpmyadmin aracılığıyla bir veritabanım içindeki tüm tabloları sildim ve başka bir sql sorgusu girerek başka tablolar oluşturdum. Önceki tablolarımı kurtarabilir miyim(tablo yapısı veya tablo yapısıyla birlikte veriler)? Bu konuda tecrübesi olan kişiler cevap yazarsa çok memnun olurum.
+0
-0
Cevaba KatılıyorumKatılmıyorum
Cevap Yaz Yorum Yaz Arşivime Ekle Takip Et

Doğru Cevap

 • 1
  siyahbeyaz adlı üyenin fotoğrafı
  10 yıl önce yazılmış
  472 cevap - 20 soru
  silinmiştir bir kere.. mysql icindeki datalarda silinmis oluyor. bunun ıcın yapılacak bir kac islem mevcut ne kadar kurtulur kurtulmaz bilmiyorum ama denemekte her zaman fayda var..

  1.adim sistemi geri yükleyin. sistem geri yüklediginizde c:\program files\mysql\Mysql server...\ dizinine giriniz data klasorune bakınız sildiginiz tablolar veritabanları orda mevcutmu dıye bır bakın eger mevcutsa veritabanı repair edip verilerinin tamamanı veya birazini kurtarmıs olursunuz.
  • huseyiniskender adlı üyenin fotoğrafı huseyiniskender
   Sistem geri yükleme işlemini yaptım fakat bir değişiklik olmadı. Saatlerce araştırmalarım sonucunda yetersiz ingilizcemle şöyle bir komuta ulaştım:

   mysqlbinlog mysql-bin.000009 > 000009.sql

   Bu komut sayesinde data klasörü altında yer alan mysql-bin dosyalarının içeriğine ulaştım, yaklaşık 300 tane bin dosyası arasından mysql'e giriş yaptığım eski tablo oluşturma, veri ekleme ve diğer sql sorgu kayıtlarına ulaştım. Eski haline tam olarak dönemesede büyük ölçüde işime yaradı.

   Aynı durumla karşılaşan arkadaşlar için yukarıdaki kodun nasıl çalıştırılacağını şöyle anlatayım: Öncelikle data klasörü altında yer alan "mysql-bin" ifadesiyle başlayan tüm dosyaları kopyalıyoruz, ardından kopyalanan bu dosyaları data klasörüyle aynı dizinde bulunan "bin" klasörünün içine yapıştırıyoruz.(Easyphp yazılımını kullanmayan kişilerde bin klasörünün yeri değişik olabilir, maksat kopyaladığımız dosyaları mysqlbinlog.exe programının yer aldığı klasöre aktarmak.)

   Sonrasında "Komut İstemi(siyah ekran)" programını açıp "mysqlbinlog.exe" programının yer aldığı dizine ulaşıyoruz: benim bilgisayarımdaki yol şöyle "C:\Program Files (x86)\EasyPHP-5.3.6.1\mysql\bin>"

   Sonrasında yukarıdaki kodu kendi dosya adımıza göre uyarlayıp yazıp çalıştırıyoruz:
   C:\Program Files (x86)\EasyPHP-5.3.6.1\mysql\bin>mysqlbinlog mysql-bin.000009 > 000009.sql

   Elimizdeki tüm mysql-bin dosyaları için bu işlemi uyguladıktan sonra onlarca sql dosyası oluşuyor. Sonraki adım bu sql dosyalarından, önceden çalıştırdığımız sql komutlarını bulmak.


   @Siyahbeyaz ilginiz için sağolun, konunun kapanması için yanıtınızı doğru kabul ediyorum, esen kalın.
   10 yıl önce yazılmış

Cevaplar

Hiç cevap bulunamadı.