Kodları lütfen aşağıdaki butonları kullanarak renklendirin. Örnek: <php> echo "Selam Dünya"; </php>
Yardım
karakter kaldı

Çok kullanıcılı sistemler

Web üzerinde çalışan çok kullanıcılı sistemlerde kodlama yapılırken ne gibi şeylere dikkat etmek gerekiyor, yani yazılım tarafında standart kodlamarın dışında ne gibi farklılıklar var, çok kullanıcılı sistemlerde performans için asıl önemli olan yazılım mı, donanım mıdır?
Bu konuları araştırabileceğim bir platform varmıdır?

Teşekkürler.
+1
-0
Cevaba KatılıyorumKatılmıyorum
Cevap Yaz Yorum Yaz Arşivime Ekle Takip Et

Cevaplar

 • 1
  siyahbeyaz adlı üyenin fotoğrafı
  10 yıl önce yazılmış
  472 cevap - 20 soru
  ikiside onemlidir. yazılımında iyi olacak. donanım konusuna gelirsek kullanıcı sayısına göre ve trafigine göre degismektedir...
  size yazılım ıcın en guzel tavsiyeleri veryeyim..
  1 - Class Nesnel tabanlı calısma
  2 - Güvenlik ve veritabanı ( ben burda size PHP_PDO yu öneririm. )
  3 - Kullanıcı sayısı fazlaysa sessiona fazla yüklenmeyin cookies kullanın.
  4 - Sql injection acıklarını kapatmak.
  5 - sayflarda islem yaparken sayfa.php?mesaj=sil&uye_id=5 gibi adresler güvenlik acigidir. adamın biri kalkıpta oraya sallama bir id giripte tutma ihtimalli yüksek. bu tür kontroller yapmanız..
  • siyahbeyaz adlı üyenin fotoğrafı siyahbeyaz
   cache ilk maddeye yazacaktım ama coklu uye islemleri oldugu ıcın anlık degısımlerde cache deki sayfaları alması sıkıntı cıkartır dıye o maddeyi eklemedim... ama cachelere 2 dk gibi bir süre tanımlanırsa bu sorunda ortadan kalkar..
   10 yıl önce yazılmış
  • ErHaN adlı üyenin fotoğrafı ErHaN
   Cevabınız için teşekkürler.

   Sql injection açıklarını kapatmak demişsiniz. Bu noktada mysql_real_escape_string() fonksiyonu yeterli midir, yoksa bu fonksiyonun yetersiz kaldığı noktalar var mıdır?
   10 yıl önce yazılmış
  • Kesali adlı üyenin fotoğrafı Kesali
   mysql_real_escape_string, string olan verilerde evet yalnız integer türündeki verilerde koruma sağlayamaz. or 1=1 gibi çok basit bir sql injectionda patlar. Ayrıca sadece sql injection değil ki. http://phpsec.org/ bu adresten güvenlik ile ilgili bilgi edinebilirsin.

   Ayrıca büyük projelerde framework kullanmak hem zamanda kazanç sağlar hemde ilerde yeni özellik eklemesi çok kolay. Yeni bir model class eklemekten ibaret.

   Yüksek kullanıcı düşünüyorsan cache olayını göz ardı etmemelisin ayrıca memcache imkanın varsa tadından yenmez.

   Donanıma yatırım yapmadan önce siteni en verimli hale getirmek gerek. Basit bir kaç optimizasyon ile hem serverın üzerindeki yükü azaltırsın hemde siten çok daha hızlı açılır. Tabi çok fazla hit alıyorsan kaçınılmaz son olarak donanım yatırımı yapman gerekir.
   10 yıl önce yazılmış
 • realturk adlı üyenin fotoğrafı
  10 yıl önce yazılmış
  3 cevap - 1 soru
  cevaplar çok güzel ve geçerli fakat şöyle birşey var sisteminin en stabil ve sade biçimde en düzgün biçimde kontrollerini sağlayarak yazarsan senin için ve ilerisi için rahatlık sağlayacaktır bunda neyle veya nasıl yazdığın önemli değil istersen fw ile yazarsın istersen düz yazarsın ama sana uyan en stabil ve olur şekilde yazarsan takibin kontrolün ve anında mudahale edebilmen sisteme kolaylaşır, yoksa istersen pdo kullan istersen mysql kullan istersen mssql kullan yeterki istediğini yap gerisi sana kalmış sadece görüşüm bu :) kolay gelsin