Kodları lütfen aşağıdaki butonları kullanarak renklendirin. Örnek: <php> echo "Selam Dünya"; </php>
Yardım
karakter kaldı

PHP UnitTEST ile ilgili biraz kafam karıştı

Aslında ben bir yazılımcı değilim, php önce hobi olarak başladı sonraları ek gelir oldu bana. Bu işin okulundan gelmediğim için bazı noktalarda sıkıştığım oluyor.

Unit Test son zamanlarda çok fazla duyduğum bir konu. Tam olarak gerekliliğini kavrayamadım. Yazılan her class a test için birde ayrıca zaman harcamak gerekiyor. Zaten class tan dönen cevabı biliyorsan birde teste neden ihtiyaç duyasın. Ayrıca framework kullandığım için geliştirici ekip zaten hazırladıkları her class için testlerde hazırlıyor.

Tam olarak avantajlarını anlatan bir yazıda bulamadım. Herkes nasıl yapıldığından vs bahsetmiş.

Uzan lafın kısası Unit test tam olarak nedir, ne işe yarar, bize ne gibi faydaları olur birde buradaki tecrübeli arkadaşlardan duymak isterim.
+0
-0
Cevaba KatılıyorumKatılmıyorum
Cevap Yaz Yorum Yaz Arşivime Ekle Takip Et

Doğru Cevap

 • xuma adlı üyenin fotoğrafı
  10 yıl önce yazılmış
  171 cevap - 1 soru
  Hiç kullanmadım ama bu konuda bilgi sahibi olmak için araştırma yaptım ve benim için gereksiz olduğuna karar verdim.Nedenlerim kısaca ;
  - Framework kullanıyorum ve hazırladığım classlar nispeten oldukça basit.
  - Hazırladığım siteler çok fazla ziyaret edilen siteler değil.
  - Çalıştığım yerde .net üzerinde benzer testler yapılıyor bazen gerçekten ufak bir metod büyük problemler yaratabiliyor ancak 10-20 bin kullanıcı yüklenirse ancak bu gerçekleşiyor.Hatta bazen kod düzeltme yerine donanım upgrade'i yapılıp geçiliyor :)
  - Projenin boyutuna görse değişsede CI veya Yii kullanıyorum ve bu gibi testler gerçekten bence gereksiz.
  • Kesali adlı üyenin fotoğrafı Kesali
   Cevabın için teşekkür ederim. Biraz daha araştırdım. Senin gibi düşünüyorum.
   9 yıl önce yazılmış
  • osmansert adlı üyenin fotoğrafı osmansert
   belli ki buyuk projelerde uğraşmamişsiniz. Biraz daha araştirmanizi tavsiye ederim.
   9 yıl önce yazılmış
  • Kesali adlı üyenin fotoğrafı Kesali
   1 sene önceki düşüncem ile şu ankiler arasında uçurum var. Ayrıca bu soruyu yazdıktan sonra aslında yanlış düşündüğümü fark ettim düzenleyecektim biraz üşengeçliğime geldi.

   Şimdi gelelim şu anki düşüncelerime.
   Unittesting oldukça önemlidir ama ne okullarda nede kurs yada kaynaklarda bahsedilmez. Hele php dünyasında daha yeni yeni fark edilen birşey konumunda. Hala daha makarna kod öğretiyoruz mysql-* komutları kaldırılacak pdo öğretilmiyor. Sorun kişiselden çok php dünyasında birazda.

   Unit test ve test öncelikli programlama aslında herkesin benimsemesi gereken bir yönelim. Bir class veya fonksiyonu daha yazmadan önce test hazırlıyoruz. Bu şekilde daha koda başlamadan istediğimiz sonucu biliyoruz. Örnek 1 + 2 yi toplayan class yapacaksan sonuç 3 ü veren testi hazırlıyoruz. Bu şekilde yazdığımız classlar çok sade oluyor hemde iç içe onlarca if else saçmalığını yapmıyoruz.

   Ayrıca yeni bir class oluşturduk ve bu kodlar 1 sene önce yazdığımız bir classı bozdu test yazmış olsa idik bozulan classı bilecektik.

   Yazılan testler classların dökümantasyonu gibi oluyor bu şekilde kodların içindeki gereksiz /* lara gerek kalmıyor. Testlere bakarak x class ın neyi yaptığını veya neyi döndüreceğini biliyoruz.

   Classların ve fonksiyonların test edilebilmesi için oldukça sade mümkümse her iş için bir fonksiyon vede testinin yazılması gerekiyor. Yazdığımız kod artıyor ama proje daha erken tamamlanıyor.
   9 yıl önce yazılmış
  • osmansert adlı üyenin fotoğrafı osmansert
   kusura bakma ne zaman yorum yazildiğina dikkat etmemişim. ama Tebrikler..
   9 yıl önce yazılmış

Cevaplar

Hiç cevap bulunamadı.