Kodları lütfen aşağıdaki butonları kullanarak renklendirin. Örnek: <php> echo "Selam Dünya"; </php>
Yardım
karakter kaldı

JAVA GUI hakkında bir çelişki

JAVA öğreniyorum ve GUI'ye giriş yaptım. Gördüm ki buton, textbox, panel gibi nesneleri konumlandırmak için bir IDE kullanmak şart. Netbeans kullamaya başladım ve Swing ile dilediğim gibi konumlandırdım. Ama bu sefer de gördüm ki kod görünümüne geçip bu IDEyi dilediğim gibi kodlayamıyor, nesneleri kendi yazacağım kodlarla geliştiremiyorum. Mutlaka "design" ekranında nesneye tıklayıp kodu öyle girmem gerekiyor. Bu ciddi bir handikap değil midir yoksa ben yeni öğrendiğim için bir yerde hata mı yapıyorum. Yani benim projeme dilediğim gibi müdahale etmem gerekli, esnek olmalı. Delphi'de böyle bir sorun yok mesela.
 • Bu yazıya bakabilirsin http://blog.emrahkahraman.com.tr/eclipse-gorsel-arayuz-kullanma-visual-editor-plugin/
  E-Hero 9 yıl önce yazdı
+0
-0
Cevaba KatılıyorumKatılmıyorum
Cevap Yaz Yorum Yaz Arşivime Ekle Takip Et

Cevaplar

 • 2
  E-Hero adlı üyenin fotoğrafı
  12 yıl önce yazılmış
  1 cevap - 0 soru
  İlk zamanlar bende sizin gibi sürükle bırak GUI uygulamaya geliştirmeye çalışıyordum kod yazmak zor geliyordu.Ama belli bir zamandan sonra Netbeans veya Eclipse Visual Editör üzerinde GUI geliştirmek kodları kontrol etme noktasında sıkıntı yaratır IDE yı veya Plugini oluşturanlara bağımlı hale geliyorsun bu durumda kod yazmak zor oluyor.En iyisi eclipse açıp kod ile swing nesneler oluşturmak ilk zamanlar zor gelir ama zamanla alışıyor insan.Lafın kısası alıştıktan sonrada sürükle bırak kullanmak istemiyorsun ve bunu handikap olarak görmüyorum.
 • atassumer adlı üyenin fotoğrafı
  12 yıl önce yazılmış
  1 cevap - 0 soru
  Anladığım kadarıyla tüm kodlara hakim olmak istiyorsun bunu eclipse Visual Editor(vep) ile yapabilirsin.
 • 1
  codemaster adlı üyenin fotoğrafı
  12 yıl önce yazılmış
  1 cevap - 0 soru
  Merhaba, visual programlama yapmaya alışmış pek çok insan için java ile görsel programlama yapmak zor gelir. Visual Studio gibi ideler ile kıyaslandığında da gerçekten zordur. Eclipse üzerinde GUI designer yeteneği getiren birçok plugin var. Benim denediklerim arasında en güzel olanı JFormDesigner. Eskiden free olan bu plugin şu an paralı.Kendisine http://www.formdev.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

  Tavsiyem ise kendi java GUI kütüphanenizi yazmanızdır. Ben 1-2 sen önce böyle bir çalışma yapmıştım. Şöyle avantajları oluyor. Hem java GUI programcılığı üzerinden daha çok hakimiyetiniz oluyor hem de kendi tasarım alışkanlıklarınıza göre güzel bir layout tasarlama fırsatınız oluyor.

  Sevgiler