Kodları lütfen aşağıdaki butonları kullanarak renklendirin. Örnek: <php> echo "Selam Dünya"; </php>
Yardım
karakter kaldı

Vbulletin karakter set seçimi

Vb kurulumu yaparken oluşturduğumuz veri tabanın karakter karşılama değerini latin5_turkish_ci seçmemizin yararı veya zararı nedir. karakter karşılamasına mudahale yapmazsak latin1_sweden_ci gibi bir şey seçiyor phpmyadmin ve dolayısıyla tüm sql tabloları bu karakterden oluşuyor.
+0
-0
Cevaba KatılıyorumKatılmıyorum
Cevap Yaz Yorum Yaz Arşivime Ekle Takip Et

Doğru Cevap

 • yaramazca adlı üyenin fotoğrafı
  13 yıl önce yazılmış
  11 cevap - 0 soru
  latin1 mysql in default karakter karşılama değeridir. Eğer database için karakter kodlaması belirtilmemişse lati1_sweden_ci olarak atanır. Tabi bu kodlama seçimi sadece database bazında değil tablo ve hatta field bazında bile seçilebilir. Eğer hiçbiri atanmamıssa hepsi latin1 olur. Parent neyse yeni açılan child de parente uyar. Mesela utf8 bir database olusturdugunda içine karakter setini belirtmediğin ve yeni olusturdugun tablo da utf8 olur.

  Bizde forum olarak vbulletin kullanıyoruz ama latin5 te bazı farklı sorunlar yaşadıgımız için karakter kodlamasını utf8 olarak seçtik ve gayet memmnunuz. Tavsiye ederim.
  • Mathsman adlı üyenin fotoğrafı Mathsman
   Teşekkür ederim. Yorumunuz için. Ben config.php latin5 seçerek ve mysqlde karşılama latin5_turkish_ci yaparak kurulum yaptım. şimdilik hiç bir problem yok. umarım ileride çıkmaz.
   13 yıl önce yazılmış
  • yaramazca adlı üyenin fotoğrafı yaramazca
   rica ederim.
   İyi Çalışmalar.
   13 yıl önce yazılmış

Cevaplar

Hiç cevap bulunamadı.