Kodları lütfen aşağıdaki butonları kullanarak renklendirin. Örnek: <php> echo "Selam Dünya"; </php>
Yardım
karakter kaldı

facebook kodları ne ifade ediyor

Merhaba arkadaşlar,
facebook kodlarını hiç incelediniz mi bilmiyorum, ben biraz inceleyeyim dedim. Neden bu kadar anlamsız karmakarışık? http://static.ak.fbcdn.net/rsrc.php/zEX21/hash/75j4m1ms.png adresinde anasayfadaki logoyu saklıyor.Hem url adresinde hem de logo adında gördüğünüz gibi standart dışı bir isimlendirme kullanılmış. İsimleri telaffuz bile edilemeyen css ve js dosyaları sayfalara dahil edilmiş. Anasayfa kaynak kodunda yanlızca iki tane div tagı var. JS kodlarını anlamak ta aynı şekilde çok zor görünüyor. Bildiğimiz css xhtml kodlamadan eser yok. Bu kodların anlaşılabilir olması güvenlik açıklarına mı yol açıyor yoksa bildiğimiz yazım tarzıyla bu site oluşturulamaz mı?
+0
-0
Cevaba KatılıyorumKatılmıyorum
Cevap Yaz Yorum Yaz Arşivime Ekle Takip Et

Cevaplar

 • damla adlı üyenin fotoğrafı
  12 yıl önce yazılmış
  1 cevap - 1 soru
  pardon div tagları ile ilgili yanlış tespit :)
 • caglaror adlı üyenin fotoğrafı
  12 yıl önce yazılmış
  2 cevap - 0 soru
  Genelde güvenlik amaçlı,ancak ileri bilgiye sahip bir hack girişimini çok durduramaz. Pek çok platform (framework veya) bu tarz yolları otomatik oluşturuyor. CSS veya JS'den başka çalıştırılaiblir scriptler içinde çok karmaşık yollar oluşturulabiliyor. Bir sonraki basamakta ise daimi değişen yollar oluşturmak. Veritabanında veya başka bir kaynakta hangi yeni yolun hangi sabit çalıştırılaiblir dosya olduğuna bakılarak yönlendiriliyor.
  Eskiden ISAPI ler yaparmış şimdi yeni platformlar (.Net vb.) bunu yapabiliyormuş.
  Konu hakkında detaylı bilgim malesef bulunmuyor. İnternetten okuduğum kısa pasaj bilgileri bunlar.
 • xuma adlı üyenin fotoğrafı
  12 yıl önce yazılmış
  171 cevap - 1 soru
  Sorunuza bir soruyla cevap vermeden önce ; web standartları nedir ?

  "Web standartları, W3C ve diğer standart oluşumları tarafından bir araya getirilmiş olan, web tabanlı içeriğin yaratılmasında ve çözümlenmesinde kullanılan teknolojilerdir. Bu teknolojiler, gelecekte de doğru biçimde görüntülenebilecek dökümanların Web’de yayımlanmasını ve bu dökümanların olabildiğince çok insan tarafından erişilebilir olmasını sağlamak üzere tasarlanmışlardır."
  Roger Johansson

  Acaba facebook her platformda , her browserda okunulabilirliğini koruyormu ?

  Bunun cevabı büyük ihtimalle evet olacaktır standart dışı olarakta sayfanızın çoğu browserda çoğu platformda okunulabilirliğini sağlayabilirsiniz ki asıl amaç bu olunca standartlara uymak veya uymamak büyük bir şirket için önemli olmayacaktır.

  Peki kimin için önemli ?

  İşine özen gösterdiğini , ne kadar tiziz olduğunu ve yaptığı işi bildiğini göstermek isteyen web tasarımcılar için gerçekten önemlidir.Kısacası sizi profesyonel gösterir ve gerçektende standartları takip ederek profesyonel bir iş çıkarmış olursunuz.

  Facebook çoğu browserda stabil, arama sonuçları bakımından istediğinden fazla zenginliğe sahip ve geliştirilmeye/geliştirilmeye uygun bir platform .Bu yüzden facebook'un standartlara uyup uymaması gerçekten pek önemli değildir.
 • will adlı üyenin fotoğrafı
  12 yıl önce yazılmış
  3 cevap - 2 soru
  diğer cevaplayan arkadaşlar a da ek olarak bu sıraladığın maddelerin çoğu evet güvenlik amaçlı ancak komple bir güvenlik amacı gütmüyor. Nedeni : facebook - yahoo - msn gibi birden çok platformla çalışan sistemler bazen yapay bilgilendirme hizmetlerine başvurabiliyor. Örneğin aralarında yakın network olmayan serverlar birbirine bağlantı kurabiliyor. bunun için değişik isimlendirme algoritmalarının altından türlü türlü şeyler çıkabiliyor örneğin loglanma - loglanmama yada serverler arası iletişim isteği gibi şeyler
  Biraz daha dikkat ettiysen css kodları arasında mükemmel bir bağlantı vardır. içerme içinden içerme çıkıyor. bunlar da açık kaynaklı kodların birbiri içerisinden çağrılmasından kaynaklanıyor.
  sorunun cevabı bildiğimiz tarzla bu büyüklükte bir site oluşturulamaz malesef. nedeni ise senin bahsettiğin kafa bulandırma ile beraber gelen açık kapatma tekniği olmadan bu büyüklükte bir site ayakta kalamayacağına inanıyorum.