Kodları lütfen aşağıdaki butonları kullanarak renklendirin. Örnek: <php> echo "Selam Dünya"; </php>
Yardım
karakter kaldı

Haber Sitesi, Sunucu Anlık Giriş Ve Sunucu Güvenliği?

Arkadaşlar merhaba,

nesne yönelimli yazılmış bir haber sitesi projesi var.Benim sormak istediğim sunucu taraflı çok tecrübeli değilim bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Öncelikle sunucu taraflı güvenliği nasıl sağlayabilirim ve anlık 2000-3000 gibi kullanıcı girişlerinde sitenin düzgün çalışması için neler yapmam gerekiyor.

İlginiz için şimdiden tşk ederim.
+0
-0
Cevaba KatılıyorumKatılmıyorum
Cevap Yaz Yorum Yaz Arşivime Ekle Takip Et

Doğru Cevap

 • 1
  Kesali adlı üyenin fotoğrafı
  7 yıl önce yazılmış
  208 cevap - 2 soru
  Güvenlik kısmı oldukça detaylı bir konu bir sürü saldırı şekli var xss, sql injection vs sitenin kodlarında güvenlik açığı arıyorsan buradan sana cevap kimse veremez.

  Sunucu güvenliği ise konu. Öncelikle dışarıdan sunucuna doğru açık tüm portları kapat, sadece işine yarayan portlar açık kalsın (80, 443, 22 gibi). Ftp gibi ilkel dosya transfer yöntemlerini kullanma, siteni git ile güncelle. SSh key kullan. Sadece belirli adlara giriş hakkı ver ve root erişimi kapalı olsun. Sürekli sistemini güncel tut. Siteni belirli aralıklarla backup aldıracak şekilde yapılandır. Haftada bir gibi veya günde.

  Hız konusuna gelince öncelikle cache tutmalısınız. Mümkün olduğu herşeyi cache atmak sitenizi hızlandıracak ve daha çok kişiye hizmet sağlamanıza olanak tanır.

  Örnek vermek gerekirse sitenize günde 10 haber giriliyor ise panel kısmında haber girildikten tüm haberleri çağırıp sql den dönen veriyi memcache ile rame cachlersiniz ve siteniz artık bir daha haberler için database e uğramaz ve tüm veriyi memcache den çeker.

  Kodunuzdaki dar boğazları bulmanız lazım bunu için sitenize bir profiler ekleyerek kodun işlemciyi kaç sn yorduğunu, kodların işlem sürelerini vs öğrenip o kısımları modifiye etmelisiniz.

  Database de aynı şekilde elden geçmeli tabi. Mysql için slow query açık olsun ve yavaş query leri daha performanslı hale getirin.

  Sitenizdeki tüm statik içeriği cdn veya ayrıca yapılandırdığınız bir server üzerinde sunun yada bulut hizmeti alın.

  Eğer tüm bunlara rağmen serverınız bu hiti kaldramıyorsa load balancer kurup iki veya daha fazla servera sitenizi yatayda genişletmelisiniz.

Cevaplar

 • OnePage adlı üyenin fotoğrafı
  7 yıl önce yazılmış
  7 cevap - 4 soru
  Sunucu güvenliği ile sitede online olup kasma olayı benzer ve farklı yanları bulunmaktadır.

  1-) Online olup kasmaması için sunucunun işlemci ve ram i kaç kişi girecekse ona göre düzenlemelisin
  2-) Sitenin güvenliği için UrlRewrite(Asp.net), Self link(php) bunları kullanıp sitede girilen kelimeleri kontrol ettir insert, select, update,delete gibi
  3-) Yukardaki arkadaşın söylediklerinide ihmal etme :)