Kodları lütfen aşağıdaki butonları kullanarak renklendirin. Örnek: <php> echo "Selam Dünya"; </php>
Yardım
karakter kaldı

normal bir cafedeki wifinin yan cafenin müşterileri tarafından kullanılması engellenebilir mi?

bi arkadaşın cafesinde (internet cafe değil) wifi var ancak bir şekilde şifreyi öğrenip yan cafenin müşterileri de kullanıyor dolayısı ile bağlantı çok yavaşlıyor bunu nasıl engelleyebiliriz? sadece o anda cafede olan müşterilerin kullanmasını nasıl sağlayabiliriz ? hem cafe çalışanları hem de müşteriler için kolay bir çözüm nasıl sağlanabilir? aklıma gelenler; günlük şifre değiştirme? bunun kolay bir yolu var mı? müşteriye özel tek kullanımlık şifre verme? nasıl yapılabilir?
teşekürler
+0
-0
Cevaba KatılıyorumKatılmıyorum
Cevap Yaz Yorum Yaz Arşivime Ekle Takip Et

Cevaplar

 • sitekurmak adlı üyenin fotoğrafı
  3 yıl önce yazılmış
  10 cevap - 0 soru
  Merhaba,
  Ttnet.com.tr de araştırdım fakat tek kullanımlık şifre olanağı bulamadım. Daimi şifre çözüm değil, çünkü dediğiniz gibi, yan cafe bir müşteri gibi bir arkadaşını sizin cafe'ye gönderir, (rahmetli Kemal Sunal tabiriyle; bana bir bardak su.) ve böylece daimi şifrenizi öğrenir ve kendi müşterisi ile paylaşır! Bu problemim önüne geçmenin tek yolu günlük şifrenizi değiştirerek müşterinize şifre paylaşımı sağlayarak müşterinizi memnun etmek. Bunun dışında daha sağlam bir seçenek bilmiyorum.

  http://www.sitenasilkurulur.net/ katkılarıyla...
  • levo adlı üyenin fotoğrafı levo
   teşekkür ederim maalesef bende daha iyi bir seçenek bulamadım
   3 yıl önce yazılmış
 • AydinAkbulut adlı üyenin fotoğrafı
  3 yıl önce yazılmış
  3 yıl önce güncellenmiş
  5 cevap - 0 soru
  Daha iyi bir seçenek için ANAHTAR KELİME "HotSpot"
  Otellerin oda numarası ve Soyad'a göre erişim vermelerini sağlayan ya da random üretilmiş kullanıcı adı ve şifrelerle kısıtlı süre ile erişim sağlayan kombinasyonlar.

  Bunu otomatik olarak yapan router lar olduğu gibi (ki bunların fiyatı biraz tuzludur.) RADIUS server destekleyen modem almanız ve bir radius server kurmanız yeterli olacaktır.

  Bunun için öncelikle WPA Enterprise (WPA-802.1x, RADIUS) destekleyen bir modeminiz olmalı.
  Modemde şifreleme olarak WPA2-PSK - WEP gibi şifreleme protokolleri yerine WPA-Enterprise seçtiğinizde size RADIUS SERVER adresi ve portu soracaktır. Bu iş için en çok kullanılan program olan FreeRADIUS kurulu bir bilgisayarın IP sini RADIUS server olarak gösterdiğinizde artık WiFi modeme bağlanmak için gerekli olan kullanıcı adı ve şifreler bu bilgisayar tarafından kontrol edilecektir. Kişilerin kullanıcı adı şifrelerini içeren küçük kağıtlar oluşturup müşterilerinize bunları tek kullanımlık olarak sunabilirsiniz. Böylelikle her cafe ziyaretlerinde, her farklı müşteri farklı kullanıcı adı ve şifre ile WiFi ağınıza bağlanır.


  http://www.tp-link.com/resources/uploadfiles/images/image0042aa.jpg adresinde anlattığım olayın görseli bulunmakta.

  Saygı ve Sevgi ile

  Uzman Doktor, Çırak Yazılımcı