Kodları lütfen aşağıdaki butonları kullanarak renklendirin. Örnek: <php> echo "Selam Dünya"; </php>
Yardım
karakter kaldı

Wamp Server veya Xampp Server Mı

mrb.
kendi server'ıma bir php derleyici kuracağım ama bu 2 server dan hangisini kurmalıyım
hangisi daha iyiidr
güvenlik açıkları varmıdır
+0
-0
Cevaba KatılıyorumKatılmıyorum
Cevap Yaz Yorum Yaz Arşivime Ekle Takip Et

Cevaplar

 • -2
  wtasyh adlı üyenin fotoğrafı
  13 yıl önce yazılmış
  1 cevap - 0 soru
  Merhaba,

  Zamanında Wamp Server'ı kullanmış ve memnun kalmıştım. Xampp'a göre daha çok tercih edliyor zaten.

  Güvenlik açığı var mıdır diyorsan -ki diyorsun-, o konuda da Wamp daha avantajlıdır diye tahmin ediyorum. Daha çok kullanıcısı olmasından dolayı...

  Kolay gelsin,
  www.erman.me (;
 • -1
  onurdegerli adlı üyenin fotoğrafı
  13 yıl önce yazılmış
  10 cevap - 0 soru
  yani aslında kendi localine apache server kuracaksın :)
  wamp ı tercih ediyorum. aslında pek farkı olduğunu sanmıyorum.
  sonuçta aynı şeyleri kuruyorlar.
  güvenlik açığının olması senin yapacağın server konfigürasyonu ve php kodlarına bağlıdır.
 • -2
  fka adlı üyenin fotoğrafı
  13 yıl önce yazılmış
  70 cevap - 0 soru
  direk apache mysql php diye düşünüyorum. teker teker kurmanda yarar var.
  • necmettin adlı üyenin fotoğrafı necmettin
   Aynen katılıyorum. Geliştirme için WAMP-XAMPP tercih meselesidir bana göre, ama dışarıya (başka kullanıcılara) açık bir sistem oluşturacaksan Apache, MySQL ve PHP'yi ayrı ayrı kurmak daha iyidir.
   Neden diye sorarsan, amaçlarına binaen bu iki kurulum sana ve kullanıcılarına farklı birer ortam oluşturacaktır. Örneğin geliştirme amaçlı oluşturulan WAMP ve benzerleri PHP kodlarındaki hataları HTML çıktısına dahil ederken PHP öntanımlı ayarlarda bu hataları loga düşürür. Geliştirme amaçlı ortamlar yapıları gereği daha esnektir, ama bu son kullanıcının görmesini istemediğin sonuçlar doğurabilir.
   13 yıl önce yazılmış
 • mehmetali adlı üyenin fotoğrafı
  13 yıl önce yazılmış
  41 cevap - 103 soru
  cevplar için herkese tşk. ederim
  istediğimi buldum
 • -2
  diemurat adlı üyenin fotoğrafı
  13 yıl önce yazılmış
  1 cevap - 1 soru
  XAMP Wamp'a göre çok daha fazla avantaja sahip wamp sadece apache'den oluşan bir program olduğundan çok seviliyor ama xampta filezilla ile ftp'den bağlanma mail() fonksiyonu için mercury mailer & apache & mysql mevcut. standart sloganındada "Apache Arkadaşlığı" zaten her şeyi anlatıyor :D
 • saidoo adlı üyenin fotoğrafı
  13 yıl önce yazılmış
  1 cevap - 0 soru
  basit ve tek düze kullanımından dolayı wamp kullanıyorum ama fonksiyon ve daha çok seçenek istersen xampp kullanmanı tavsiye edebilirim sonucta ikiside php mysql apache uygulamalarını bir arada çalıştıran ve programlama dillerinin kodlarını yorumlayan sistemlerdir. Amacın sadece projelerini test etmekse tavsiyem wamp kullanmandır. Kullanımı oldukça basit
 • yusuef adlı üyenin fotoğrafı
  11 yıl önce yazılmış
  32 cevap - 0 soru
  10 yıla yakındır php kullanıyorum, kodluyorum, yazıyorum. İlk zamanlar wamp kullanarak başlamıştım ama xampp wamp'a göre daha kullanışlı. Şimdi size daha kolay gibi gelsede önümüzdeki günler,aylar,yıllar sizin gereksinimlerinizi artıracak ve wamp'ın daracık sokağından çıkıp xampp gibi daha gelişmiş hatta bir adım daha ilerisinde apache, php, msysql, phpmyadmin gibi yazılımları teker teker kurup son sistem kullanmak isteyeceksiniz.

  Eğer windows yada linux kullanıyorsanız ve kodlarınızı ilerde paralı bir hostinge taşıyıp kullanmak istiyorsanız herhangi bir sorunla karşılaşmamak için xampp kullanın. Wamp xampp'a göre daha esnek ve dolayısıyla wamp'a göre kodlama yaptığınızda ve bu kodları hostinge taşığınızda hatalarla karşılaşabilirsiniz. İlk zamanlarda benim karşılaştığım gibi. :)
 • kacmaz adlı üyenin fotoğrafı
  10 yıl önce yazılmış
  12 cevap - 0 soru
  Ben Wamp kullanıyorum. şimdiye kadar hiç sıkıntı yaşamadım 6 yıldır. Kodladığım her şey sorunsuz bir şekilde hostinglerde çalıştı.
 • wdrleo adlı üyenin fotoğrafı
  10 yıl önce yazılmış
  14 cevap - 1 soru
  Kendim şahsen xampp kullanıyorum. Ama sunucuma kuracak olsam ne xampp ne wamp kullanırdım. Linux üzerine php,apache,mysql kurumlarını ayrı ayrı yapardım.

  Gelelim güvenlik açığına, bu programlara bağlı birşey değil sizin yaptığınız ayarlara, sunucuda çalıştırdığınız sisteme bağlı birşeydir. Örnek vermek gerekirse x foknsiyonu Php'nin x.x sürümünde güvenlik açığı oluşturuyor diye bildiri yayılmış. Ama siz tutmuşsunuz bu x fonksiyonunu wampta veya xampp da yada direk kurulumda açıp kullanmışsınız. Bu durumda güvenlik sizin için ne wamptadır ne xamppta. Tamamen sizinle alakalı bir durumdur. Bu tarz programların görevi güvenliği sağlamak değil, hizmeti vermektir. Ayarlarını doğru yapıldıysa o hizmeti ikisi de gayet iyi verir düşüncesindeyim.
 • AENKing adlı üyenin fotoğrafı
  10 yıl önce yazılmış
  93 cevap - 3 soru
  Wamp server kur kardeşim
  • mt8 adlı üyenin fotoğrafı mt8
   Yalnız önemli bir fark var. Wamp kurulum dosyasının Dijital imzası YOK. xampp'nin dijital imzası var. Aslında anlayanlar için söylüyorum bu kadar büyük bir fark, insanı doğrudan xampp götürür. Dijital imzası olmayan bir yazılımdan başınıza ne geleceği hiç belli olmaz.
   6 yıl önce yazılmış