Kodları lütfen aşağıdaki butonları kullanarak renklendirin. Örnek: <php> echo "Selam Dünya"; </php>
Yardım
karakter kaldı

PHP ile betik lisanslama işlemi

PHP ile lisanslama tekniği olarak nasıl bir sistem kullanmak gerekli. Yani PHP ile bir betik hazırladınız ve bu betiğin lisanslı olarak satışını yapmak istiyorsunuz. Ama bu betik bir domain de değil yerel sunucuda(localhost) kurulu olacak. Nasıl bir teknik izlenmeli sizce.

Betiğin kurulu olduğu bilgisayar ile lisans numaralarının bulunduğu sunucudan internet vasıtasıyla şifre isteme işlemi gerçekleştirmek mantıklı ama bununla birlikte betik dosyalarınıda mecburen şifrelemek gerekli. Tam bu noktada PHP Encoder lara çok fazla güvenemiyorum. Çünkü güçlü dediğimiz Ioncube bile kırılabiliyor deniyor. Sizce nasıl bir çözüme gidilmeli. Ne gibi bir sitem kurulmalı. Şimdiden teşekkür ederim.
+0
-0
Cevaba KatılıyorumKatılmıyorum
Cevap Yaz Yorum Yaz Arşivime Ekle Takip Et

Cevaplar

 • 1
  necmettin adlı üyenin fotoğrafı
  13 yıl önce yazılmış
  80 cevap - 0 soru
  Betiğin lisanslı olarak satışı derken, isteyen kişilere o PHP dosyasını satmaktan bahsediyorsanız, ilk olarak betiği imzalatmanız lazım ki size ait olduğunu ispatlayabilesiniz.

  Onun dışında, eğer amacınız betiğinizin kaynak kodunu korumaksa Nu-Coder gibi çözümlerden faydalanabilirsiniz. Ama nihayetinde nasıl korursanız koruyun, ne taklalar atarsanız atın, illa ki eninde sonunda kaynak koda ulaşılabilir, sonuçta kişilere bir PHP betiği satmaktan bahsediyorsunuz.
 • ahmetkucukoglu adlı üyenin fotoğrafı
  13 yıl önce yazılmış
  1 cevap - 2 soru
  Betik lisanslamak istediğimiz zaman lisans işlemlerinin yanı sıra kaynak kodlarını da encode etmek gerekli tabi ki. Soruyu sadece fikir olması açısından sormuştum. Lisanslama işlemi ilgimi çeken bir konu. Bunun ile ilgili bir çok araştırma yapmıştım zaten. Buradaki soruyu sormamın amacı; eğer lisanslama işlemi yapmışsanız ne gibi teknikler kullandınız onu öğrenmek istemiştim. İlginize teşekkür ederim.
 • Ahmet_Kayar adlı üyenin fotoğrafı
  12 yıl önce yazılmış
  13 cevap - 2 soru
  Benim tavsiyem domain lisanslamasıdır. dosya içerisinde bir tane şifreli dosya yaparsın sistemin tüm gereksinimlerini ve lisanslama işleminide o dosyada yaptıktan sonra o dosyayı kaldırdığın sistem hiç bir işe yarayacak :) uzaktan müdahale ilede lisans iptal edebileceğin bir sitem yaparsan çok daha iyi bir sistemin olmuş olur.