Kodları lütfen aşağıdaki butonları kullanarak renklendirin. Örnek: <php> echo "Selam Dünya"; </php>
Yardım
karakter kaldı

e-ticaret sitesi

Merhabalar

Ben bir e-ticaret sitesi yapmak istiyorum. Ancak bİrkaç sorum olacak. Öncelikle güvenlikle ilgili SSL' i etkinleştirmek için bir organizasyondan ücret karşılığı alınması gerekiyormuş heralde. Bu güvenlik sistemini kendimiz kriptolama yapamaz mıyız ya da başka bir çözüm? İkinci sorum ise bu sipariş olayları wsdl diye birşey var araştırdım kodlarına falan baktım da. Bunun için öncelikle bir banka ile görüşüp onların web servisini kullanmak gibi bir anlaşmamı yapmak lazım ya da başka bişey tam bilemiyorum. Bu iki konuda ayrıntılı bir açıklama yapacak veya daha önce e-ticaret sitesi yapmış olan bir arkadaşımız anlatabilir mi acaba?

Teşekkürler...
+0
-0
Cevaba KatılıyorumKatılmıyorum
Cevap Yaz Yorum Yaz Arşivime Ekle Takip Et

Cevaplar

 • fthkck adlı üyenin fotoğrafı
  12 yıl önce yazılmış
  20 cevap - 6 soru
  Öncelikli olarak SSL güvenlik açısından önemli, çok fazla bir ücret talep etmedikleri için kendin yazman bence pek mantıklı değil çok zaman alabilir. Banka işlemlerinde bankada hizmet numaran varsa iletişime geçip sanal post açtıra bilirsin. En son belirli şartlar olmadan sanal post vermiyorlardı şimdi prosedür nasıl bilmiyorum.
  Standard Ödeme sistemi veya 3d Ödeme sistemlerinden yararlana biliyorsun post sistemleri ve siteye entegrasyon hakkında dokümanları ve örnekleri de banka sana gönderiyor.
  • serdar_alkan adlı üyenin fotoğrafı serdar_alkan
   Teşekkür ederim arkadaşım. Bende sanmıyorum öyle kolay kolay bankanın vereceğini. Çünkü güvenilir bir kurum arıyorlardır öncelikle arkanda. Neyse ben bir görüşeyim de o zaman daha neticelenir. SSL güvenlik için de birkaç firma baktım 40 bitlik bir kriptolama için 385 dolar istiyor. Daha ucuzu var mıdır acaba? Ya da bu verdikleri sertifikasyon bir seferlik değildir heralde 1-2 yılda bir gene bu parayı vermek gerekiyordur heralde
   12 yıl önce yazılmış
  • fthkck adlı üyenin fotoğrafı fthkck
   Evet genellikle yıllık SSL sertifikası veriyorlar,ciddi anlamda e-ticaret yapmak istiyorsan ssl önemli,necmettin beyin dediği gibi bankalar SSL sertifikası olmayınca sanal pos vermiyorlar,hatta bazı bankalar sanal post işlemlerinde kredi bilgilerini post ettiğin sayfanın SSL sayfadan geldimi gibi https kontrolü yapıyorlar.Eğer güvenli sayfadan gelmediyse post işlemlerini gerçekleştirmiyorlar.SSL sertifikası almayıp çoğu bankada olan 3d pay hosting sistemini kullanabilirsin “herhangi kredi bilgilerini post etmeden müşteri bankanın sayfasına bağlanıyor bilgilerini bankanın güvenli sayfasında girip porvizyon işlemlerini gerçekleştiriyor bankada sana sadece porvizyon onayı dönüyor..” Bu işlemde de SSL sertifikası arıyorlarmı bilmiyorum. Ama bu daha maliyetli olabilir, sanırsam bankalar böyle bir hizmet için ücret talep ediyor, birden çok bankayla çalıştığını düşünürsek daha yüksek bir maliyet olabilir.
   12 yıl önce yazılmış
 • necmettin adlı üyenin fotoğrafı
  12 yıl önce yazılmış
  80 cevap - 0 soru
  Otoriteden alınmış bir SSL sertifikası olmadan yaptığın siteye e-ticaret sitesi demek pek doğru olmaz. Nihayetinde senin tek başına yapacağın hiçbir şifreleme X-bit SSL kadar iyi olmayacaktır. Zaten bankalar da sanal POS vermek için SSL'i şart koşarlar.

  Bankaların sanal POS API'leri olur, e-ticarette kullanılmak için hazırlanmış. Bir bankayla anlaşırsın, onlar sana API verirler parasal işleri o API üzerinden yaparsın. Ama bankaların sanal POS vermek için çeşitli şartları var, ilk aklıma gelen "X lira sermayen olacak" tarzında.

  "Ben e-ticaret sitesi yaptım, bana sanal POS verin," diye gidersen kimse ciddiye almaz, onu söyleyeyim. Herşeyden önce şirket olacaksın, belirli sermayen, likidin vs olacak, ondan sonra..
  • serdar_alkan adlı üyenin fotoğrafı serdar_alkan
   Cevaplarınız için teşekkür ederim. Ancak mesela kariyer sitelerinde e-ticaret sitesi yapmış freelance çalışan elemanlar var. Onlar nasıl çalışıyor? Yani normal kodlamayı yapıp, geri kalan işleri ilgili şirketin mi yapması gerekiyor? Kişi olarak bankaya başvurmak ancak sermayen varsa işliyordur yani dediğiniz gibi. O zaman ben bu işleri bırakayım e-ticaret sitesiyle uğraşan bir şirkette falan çalışırsam ilerde o zaman detaylıca uğraşırız artık :D
   12 yıl önce yazılmış
  • necmettin adlı üyenin fotoğrafı necmettin
   Piyasada "ben e-ticaret sitesi yaptım" diyen insanların "e-ticaret sitesi" diye verecekleri kodların %90'ı denenmemiş kodlar olacaktır. Türkiye'de toplam (atıyorum) 100 tane e-ticaret sitesi varsa, nasıl oluyor da "ben e-ticaret sitesi yaptım" diyen 300 kişi olabiliyor, hesabı sana bırakıyorum.
   Ha internetten bulabileceğin mevcut e-ticaret betiklerinden birini alıp istediğin şekilde özelleştirirsin, ona da "ben e-ticaret sitesi yaptım" dersin.
   Diyeceğim o ki "ben e-ticaret sitesi yaptım" diyenlerin çoğuna inanamıyorum ben.
   12 yıl önce yazılmış
  • fthkck adlı üyenin fotoğrafı fthkck
   Freelance iş yapan şahıslara dışarıdan firma sanal post kurduracaksa, şirket post bilgilerini alıp sadece entegre işlemini yapıyor.Gidip sanal post başvurusu yapmıyor,yapsa dahi şirket adına yapacağı için herhangi bir problem olmaz.
   12 yıl önce yazılmış