Kodları lütfen aşağıdaki butonları kullanarak renklendirin. Örnek: <php> echo "Selam Dünya"; </php>
Yardım
karakter kaldı

Php geliştiricisi

Merhabalar aslında sorular hep sorunlar üzerine bende farklı bir açıdan yaklaşıcam olaya :) 3 yıldır php ile uğraşıyorum yaptığım ufak çaplı yönetim panelli ticaret siteleri var ama ben hala kendime php geliştirici diyemiyorum. İhtiyaca uygun proğramlama yapıyorum yani oturup kütüphaneler ile classlar ile uğraşmadım şimdiye kadar.

Php geliştiricinin temel taşı nedir ? Ne olursa php geliştirici der insan kendine ? Nasıl bir yol izlenmeli şimdiye kadar php bilen birinin geliştirici pozisyonunda olması için ?

Cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler ;)
+0
-0
Cevaba KatılıyorumKatılmıyorum
Cevap Yaz Yorum Yaz Arşivime Ekle Takip Et

Doğru Cevap

 • 1
  seyhunak adlı üyenin fotoğrafı
  12 yıl önce yazılmış
  5 cevap - 0 soru
  PHP öğrenmek, daha doğrusu bir iyi bir geliştirici olmak
  Algoritmalar, yazılım mimarisi, tasarım paternleri(design patterns),
  ekip çalışması, sorunlara karşı en etkin uygulanan teknikler ve metodların(best practice)
  iyi bilinmesini gerektiriyor

  İyi bir geliştirici olmak için; bu örnekte PHP ise

  1. PHP.net'e bir giriş yapman yapmak gerekir, zira her zaman başucu kaynağın olacak bir yer.

  2. PHP nasıl kurulur, server konfigürasyonu nasıl yapılır, nasıl optimize edilir.
  Güvenlik ve performans nasıl gözden geçilirilir, yüksek trafikle nasıl baş edilebilir (scalability) iyi bilmek gerekiyor.

  3. Nesne yönelimli programlama (inheritance, polymorphism, encapsulation) sınıf (class) ve interface kavramları, kullanımı. SQL kavramları, tasarım paternleri(design patterns), özellikle MVC, ve database abstraction(ORM) paternleri, kodun dokümantasyonu, versiyon kontrolü bunlar programlamanın temel taşları

  4. Saf(pure) kod yazabildiğinden emin olduğunda, frameworklere (çatılara) özellikle ciddi projelerde mutlaka değerlendirmeni öneriririm. Çünkü çatılar, dünya çapında birçok geliştirici tarafından geliştirilen ve
  güncellenen yapılar. Böylece hem kendi başına güvenlik ve performans açıkları ile uğraşmak durumunda kalmaz,
  hem de diğer geliştirilerin de bildiği standart bir yapı kullanılmış olursun.
  Örneğin Zend Framework, Codeigniter, CakePHP gibi.

  Mümkün olduğunca kısa, anlaşılır ve açıklama ekleyerek kod yazmaya çalışmak gerekiyor.
  Çünkü başka bir geliştirici kodu okuduğunda kolayca anlayabilmeli bir aşamadan sonra bu gerçekten gerekli.

  Bir söz var;
  "Any fool can write code that a computer can understand. Good programmers write code that humans can understand - Martin Fowler".

  5.IDE konusunda, özel bir yazılıma ihtiyacın yok, kendini nasıl rahat hissediyorsan onu kullanabilirsin. Örneğin Ben genelde GEdit kullanıyorum, veya Eclipse. Netbeans'de olabilir.

  6. Açık kaynak projelere göz atabilirsin, yeni bir proje oluşturabilir veya başka bir projeye dahil olabilirsin. Bu tip projelerle hem kendini hızla geliştirebilirsin üstelik açık kaynak dünyasına katkıda bulunabilirsin.

  Bunun dışında;

  PHP.net
  PHP Objects, Patterns, and Practice by Matt Zandstra (Objeler ve paternler konusu gayet iyi işlenmiş kitap)
  Essential PHP Security By Chris Shiflett (Güvenlik konusunda iyi bir kitap) okuyabilirsin.

  Ayrıca, kendini PHP ile sınırlama, Ruby yada Python öğrenebilirsin. Gayet başarılı web için frameworklere
  sahipler ROR gibi, Django gibi.

  Başarılar.
  • siyahbeyaz adlı üyenin fotoğrafı siyahbeyaz
   arkadaslar dil okadar onemli degil. asıl mesele söyle. kafanda bi proje cizersin ve projenin temelerini yavas yavas kafanda kurarsan suraya su fonksıyonu yazsam burası dogru degılse su kosuldan gıtsem yanı bı sinsi plan gibi düsünüp ve kafanızda hazırladıgınız proje tasarısını herhangi bir dil ile sadece php icin demiyorum herhangi bir dil ile basarmanız durumunda o kullandıgınız programlama diline hakimsinizdir. ve onu gelistirmek ıcınde yeteri kadar bılgıye sahıp oldugunuzu bılmenız gerekmektedir.. ha class yazacam dıyorsun class ıle normal php arasında fazla bır fark yoktur dıye dusunmek gerekır sadece merakla ogrenmeye baslarsan ıllerıkı zamanlarda kodladıkların seyler sana daha rahat esnek ve daha farklı yaratıcı dusunecegını saglayacagından emınım fonksıyon ıcınde fonksıyon kullanmalara kadar ve daha neler neler... "eğer adım atmaktan korkuyorsan vazgec bu yoldan. yolun sonunu gormek ıstıyorsan ılk adımını at. 2. adım icin hazırlan"
   12 yıl önce yazılmış
  • risyasin adlı üyenin fotoğrafı risyasin
   yazdıklarınızın tamamına eksiksiz katılıyorum.
   2001 yılından beri Php ile uğraşıyorum. bunca zamandır. PHP'yi öğrendiğime, kullandığıma bir gün olsun pişman olmamışımdır. kesinlikle harika bir dil. geniş bir desteği var. hatta belki en internette en fazla desteklenen dil demek daha doğru olucaktır.

   PHP'nin hala prosedür kodlama mantığı hakim bir dil olduğunu hatırlatmak isterim.
   yüksek programlama dillerine kıyasla hala ciddi eksiklikleri var.
   yıllardır anonymous fonksiyon eklemelerini beklemekteyim. bildiğim kadarı ile php 6 da ekleyemeyeceklermiş. bir diğer özellik olarak tanımlı fonksiyonu yeniden tanımlama. bahsettiğim overwrite etmek değil. user define bir fonksiyonun re-define edilmesi. keza Classlarda da aynı şekilde. re-define işlevi gerekli. Assertion fonksiyonları hala zayıf. çok geliştirmeleri gerekiyor.

   gerçek anlamda OOP yaklaşım için php6'yı beklemek gerekiyor kanaatimce.
   fakat yine de yeterli gelmeyecektir.
   12 yıl önce yazılmış

Cevaplar

 • shidaiko adlı üyenin fotoğrafı
  12 yıl önce yazılmış
  12 cevap - 0 soru
  Öncelikle "proğramlama" dememesini beklerim. "programlama" dır onun doğrusu. Ben, kişisel olarak, php ile uğraşan ve kod yazmaktan anlayan herkesi php geliştirici olarak nitelerim; lakin önemli olan nitelik değil niceliktir. Hangi dille uğraştığın değil, o dilde ne kadar sağlam olduğundur önemli olan. Eğer oturup sıfırdan kütüphane yazacak düzeyde değilse karşımdaki çok da sağlam olduğunu düşünmem açıkçası fakat bir yerde o da geliştiricidir.
  • eozgilik adlı üyenin fotoğrafı eozgilik
   Cevap ve dil eğitimi için teşekkürler :) diğer cevapları beklemekteyim. Beni nitelendirmenizi istemedim aslında iyi bir php geliştirici ' de aranan minumum ve maksimum özelliklerden bahsedilmesini istediğim için bu soruyu sordum ;)
   12 yıl önce yazılmış
 • serdar_alkan adlı üyenin fotoğrafı
  12 yıl önce yazılmış
  4 cevap - 17 soru
  PHP ile bende yaklaşık 3-4 yıldan beri uğraşıyorum. En çok sıkıntı çektiğim nokta ben kendime web programcısı diyorum, web tasarımcısı değilim. Çünkü programlama alanıyla daha çok ilgileniyorum. Kendimi geliştiriyorum. Mesela php kodlar, flash kodlamalar v.b. Ancak firmalar bazı kavramları tam bilemiyor heralde. Photoshop da gayet hoş, renk uyumu, fontlar şudur budur bunlara uygun, güzel bir tasarım yapmak zordur. Bir tasarım yapabilirsin ancak, bir görsel tasarımcı veya grafik tasarımcı kadar olamaz. 1-2 hafta tasarımla uğraşan adamlar var. Her ayrıntıyı düşünüyor. Ben bu konuda o kadar iyi değilim. Zaten kendimi, kendime yetecek kadar zor zoraki her geçen gün artan programlama bilgisi, kütüphaneler, class v.b. ile geliştirmeye çalışıyorum. Bir de aynı zamanda iyi bir photoshop uzmanı olamam ki. Ancak firmalara bunu anlatamıyorsun. Photoshop, illustration, fireworks hepsini bilsin, css bilsin falan tamam bilsin de, bunlarla uğraşırken programlama ile nasıl uğraşıcam ben? Mülakatlar da web programcısı olduğumu, tasarımcınız varsa onun tasarladığı template e uygun php kod yazabileceğimi söylüyorum. Adam burun kıvırıyor... Web programcılığı ile web tasarımcılığı farkını ahh bir anlasalar.

  Bunun dışında bu cache olayı ve hatta sql deki stored procedure, trigger, view gibi kavramlar daha ön plana çıkmaya başlıyor. Şu an da kendimi bu konularda geliştirmeye çalışıyorum. Çoğu kişi büyük trafik yoğunluğu çok fazla olan sitelerde kodlama yapmadıkça bunları bilmeye gerek yok diyor ama birgün oralarda çalışırsam ki umudum var eksik kalmak istemem.
 • 1
  volkansalma adlı üyenin fotoğrafı
  12 yıl önce yazılmış
  2 cevap - 0 soru
  Benim tavsiyelerim şu şekilde.

  1- Yazılım mühendisliği alanında kendinizi geliştirmeniz. Bu konuda güzel kitaplar var. Bir Yazılım projesine nasıl başlanılır. Mimari tasarım nasıl yapılır. Uygulamada neler yapılır. Testler nasıl yapılır. vs.

  2- Öncelikle bir sürüm kontrol sistemi ni kullanmanız. Kişisel proje olsa bile.. SVN olabilir GIT olabilir CVS olabilir.

  3- Object Oriented ı iyi kullanmanız. Katmanlı mimariyi anladıktan sonra güzel bir framework seçip bununla devam etmeniz. Codeigniter olabilir Zend olabilir...

  Bu saydıklarım kariyeriniz için önemli olacaktır.
 • eozgilik adlı üyenin fotoğrafı
  12 yıl önce yazılmış
  2 cevap - 4 soru
  @Seyhunak İstediğim cevap bu idi çok teşekkürler. Söylediklerinizin bir çoğuna hakimim diğer önerilerinizin üstüne gideceğim. Ruby ve python konusunda benimde isteğim var ama türkiye piyasasında bu dili kullanabilirmiyim bilmiyorum. Diğer cevap veren arkadaşlara da teşekkürler ;)
 • zee adlı üyenin fotoğrafı
  12 yıl önce yazılmış
  4 cevap - 0 soru
  franktaller, altın oran, scrum gibi keywordlere merak salmaya başladıysanız evet php programcısı olmaya başlamışsınızdır. daha öncesinde muhtemelen coderdınız.