Kodları lütfen aşağıdaki butonları kullanarak renklendirin. Örnek: <php> echo "Selam Dünya"; </php>
Yardım
karakter kaldı

Php ile template kullanımı

tpl uzantılı dosyalar içerisinde <?=$degisken?> şeklinde ifadeler var. Ancak bu dosyaları include ettiğimizde ekrana aynen basılmaktadır oysa $degiskenin içeriğini yazması gerekiyor. Bu sorunu nasıl düzeltebilirim?
+0
-0
Cevaba KatılıyorumKatılmıyorum
Cevap Yaz Yorum Yaz Arşivime Ekle Takip Et

Doğru Cevap

 • necmettin adlı üyenin fotoğrafı
  12 yıl önce yazılmış
  80 cevap - 0 soru
  .tpl uzantısını .php olarak değiştir.
  .tpl şablon dosyası, bir PHP çatısı (örneğin CodeIgniter) ile birlikte kullanılır. O dosyayı alıp yorumlayan bir ara fonksiyon var normalde işin içinde.

Cevaplar

 • berk adlı üyenin fotoğrafı
  12 yıl önce yazılmış
  10 cevap - 1 soru
  Bazı sunucularda php tagının "<?php" değil de "<?" olarak başlatılması sonucu böyle sorunlar olabiliyor. Örneğin benim localhostta bu sorun olurken, internet üzerindeki hosting paketimde bu sorun yok. Sorununuzun kaynağı bu olabilir.
  • teacher0610 adlı üyenin fotoğrafı teacher0610
   Sorun <?php ile başlaması değil. Buradaki <?= ifadesi php de ki echo ya karşılık geliyor. Amaç kod ile tasarımı birbirinden ayırmak. Örnek :

   <head>
   <title><?=$baslik?></title>
   </head>

   <body>
   <h1><?=$mesaj?></h1>
   <h3><?=$slogan?></h3>
   <hr>
   <?=$kopirayt?>
   </body>
   </html>
   12 yıl önce yazılmış
 • dejin adlı üyenin fotoğrafı
  12 yıl önce yazılmış
  7 cevap - 24 soru
  .tpl konusunda öncelikle bir çatı üzerinde sayfanızı kullanabilirsiniz. Mesela ben Smarty kullanıyorum bazı projelerimde, köprü fonksyionlar sayesinde ilgili php ve o sayfayla ilişkilendirilmiş tpl dosyası birlikte çalışmakta..

  Nasıl bi sistemde çalışıyorsunuz bilmiyorum ama eğer siz yukarda bahsettiğim şekilde bi framework kullanmıyorsanız tpl dosyasını phpye çevirip kullanmanız..

  Ayrıca "<?=hedehödö ?>" şeklinde olan taglari kullanabilmek içinse bulunduğunuz serverın php.ini dosyası içinde "short open tag" niteliği "true" olmak zorunda.