Kodları lütfen aşağıdaki butonları kullanarak renklendirin. Örnek: <php> echo "Selam Dünya"; </php>
Yardım
karakter kaldı

php template sistemi için kullanılan yöntemler neler?

öncelikle projeme smarty gibi bir template motoru ekleme şansım olmadığını aktarayım.
şimdiye kadar yaptığım bütün projelerde bir template.php dosyası oluşturup içine html kodlarımı yazıp değişken alanlarımı da belirtiyordum. ana dosyalarda ise sayfanın en altında bu template.php'yi çağırıp diğer alanlarda değişken kısımlarını dolduruyordum. yalnız dediğim gibi template'de değişken kısımlar birden fazla oluyor hep.
güzel bir yöntem ancak büyük bir eksisi var bunun. ilk önce işlemler yapılıyor ve en sonra sayfa yazılmaya başlanıyor bu yöntem ile. sayfanın görünürdeki açılma hızı da maksimum seviyeye geliyor yani. ayrıca debug işlemlerinde de rahat kullanımı kısıtlıyor bu yöntem. alternatif olarak hangi yöntemlerin olduğunu da bilmiyorum. yardımcı olursanız sevinirim.
+0
-0
Cevaba KatılıyorumKatılmıyorum
Cevap Yaz Yorum Yaz Arşivime Ekle Takip Et

Doğru Cevap

 • 1
  madpoet adlı üyenin fotoğrafı
  12 yıl önce yazılmış
  84 cevap - 1 soru
  Template kullanırken zaten önce işlemler yapılır en sonra sayfa render edilip browser'a gönderilir bunun başka bir alternatifi bildiğim kadarıyla yok.

  Burada hızla ile ilgili bir sıkıntı olmaması gerek zira bütün işlemlerin bitmesi ortalama 0.01sn.yi geçmemeli. Geçiyorsa işlemleri yapan kodda bir sıkıntı olabilir (örneğin döngü içerisinde sql çalıştırmak), opcode cache kullanılmıyor olabilir...

  Debug ederken nasıl bir kısıtlama yaratıyor?
  • buremba adlı üyenin fotoğrafı buremba
   mesela birçok sitede denk gelmişseniz sayfa bölüm bölüm yükleniyor. bana mı denk geliyor bilmiyorum ama mesela bir blogda header kısmı, ardından sidebar kısmı, ardından content kısmı ve en son olarak da footer kısmı yüklenir genelde.

   sayfa yüklenmeye başladığı anda header ve sidebar kısımlarında pek bir işlem olmadığından direk yüklenir ve content kısmı yüklenmeye başlanır. 10 tane blog yazısı göstereceğimizi varsayarsak bunun 2 tanesini göstermek bile kullanıcıyı meşgul edeceğinden 8 tane blog yazısı ve footer kısmının yüklenmesi kullanıcının browserında o an gözükmeyen kısmında yükleneceğinden kullanıcı farketmez. sonuç olarak kullanıcı daha hızlı siteyi taramaya başlamış olur.

   diğer bir artı olarak da görüntü kısmında değil de arkaplanda cache aldırma, kullanıcı bilgilerini bir yere kaydetme gibi işlemleri sayfa yüklendikten sonra yapıp kullanıcının farketmemesini sağlamanın kolaylığı da kalkmış oluyor bu şekilde.

   tam olarak bilmiyorum o yüzden sorayım, smarty gibi template motorlarında da mı bütün işlemler bittikten sonra sayfada görünür birşeyler çıkmaya başlıyor?
   12 yıl önce yazılmış
  • Vedia adlı üyenin fotoğrafı Vedia
   Verinin ekranda parça parça gelmesi sayfa yapınızla alakalı.

   Sayfanızın tamamı TABLE ile yapılandırılmışsa tüm işlemler bittikten sonra ve "bir defada" sayfanızı görürsünüz.

   Eğer, sayfanızın tamamını CSS ve DIV'leri kullanarak yapılandırmışsanız her bir Div bloğunun içi dolduğunda sayfanız görüntülenmeye başlar...
   12 yıl önce yazılmış
  • madpoet adlı üyenin fotoğrafı madpoet
   Vedia +1
   Smarty dahil tüm template sistemlerinde işlemler biter, değişkenler template dosyasına gönderilir (assign edilir) sonra da template render edilir.

   Cache kullanılacaksa ve cache henüz boşsa bu render edilen görüntü cache'lenir sonra da browser'a gönderilir. Yok zaten varsa cache'de o zaman render etmekle uğraşılmaz cache'den gönderilir direkt.

   Daha ileri düzey durumlarda sayfada kısmi cache kullanılabilir, örneğin sayfanın en üstünde kullanıcı adı falan yazıyodur o kişiye özeldir, onun haricindeki kısımlar cache'lenir vs.vs.
   12 yıl önce yazılmış

Cevaplar

 • buremba adlı üyenin fotoğrafı
  12 yıl önce yazılmış
  7 cevap - 19 soru
  aslında tablo kullanmıyorum ama cache sistemini de daha yapılandırmadım. şu anda da zaten localde çalıştığımdan sorun zaten yok. ama database'den biraz yüksek miktarda veri çektiğimden sayfanın render işlemleri 0.1 saniye gibi bir süre alıyor. ve ilerde server yoğunluğuna bağlı olarak bu sürenin uzama gibi bir ihtimali de olabilir. genel olarak bir sorun olabileceğini düşündüğüm için sormak istedim. görüntü ile alakalı olmayan işlemlerde de kullanıcıyı bekletiyoruz bu durumda ikinci bir durum olarak.
  bunun dışında sayfanın bölüm bölüm yüklenmesi olayı da ziyaretçinin bağlantı hızına bakıyor anladığım kadarıyla.
  ama genel kullanım buysa yapacak bir şeyimiz de yok sanırsam.
  • ErHaN adlı üyenin fotoğrafı ErHaN
   Cevapları okurken bende birşey sorma ihtiyacı duydum; smarty ile localde çalışan bir sistemim var, bu sistemi localde çalıştırdığımda,sunucu üzerindeki cache dosyasına bazı dosyalar ekliyor, bunu her kullanıcının kendi bilgisayarında yapması gerekmezmi, yani sormak istediğim şu ; smarty cache i serverdamı tutuyor, kullanıcının bilgisayarındamı?
   12 yıl önce yazılmış